Festival de fotbal la Hamburg! S-a terminat Polonia-Olanda. Meci nebun la EURO 2024, în deschiderea Grupei D / Foto

Festival de fotbal la Hamburg! S-a terminat Polonia-Olanda. Meci nebun la EURO 2024, în deschiderea Grupei D cu ocazii la ambele porţi. Cele două echipe au jucat deschis şi a ieşit o partidă de senzaţie.

Polonia şi Olanda au deschis balul în stil mare, la primul meci din Grupa D de la EURO 2024. Meciul a început cu goluri, dar şi cu multe faze de poartă.

S-a terminat Polonia-Olanda

Polonia a început mai bine şi a dat marea lovitură după doar 16 minute. Adam Buksa s-a înălţat la un corner, dintre Van Dijk şi Ake şi a deschis scorul. Olandezii nu au aşteptat prea mult şi a început să atace cu toate liniile. Depay şi Gakpo au ratat din poziţii bune. Nici Simons n-a fost mai inspirat. Apoi, Gakpo a reuşit egalarea, în minutul 29.

Şi la 1-1, olandezii au fost vioara întâi în prima parte. Nu s-au lipit însă la gol. Apoi, în startul reprizei secunde, polonezii au avut şanse de a marca. Nu au reuşit. Buksa a ratat dubla. Szymanski a avut şi el şanse bune. Leşii au simţit lipsa lui Lewandowki, doar pe bancă, din cauza unei accidentări.

În minutul 83, olandezii au reuşit să întaorcă scorul. Noul intrat, Weghorst a marcat din interiorul careului. În minutul 89, polonezii puteau egala, dar Verbruggen a fost mare în poarta Olandei. Scor final Polonia-Olanda 1-2 şi olandezii încep bine EURO 2024.

Polonia – Olanda, echipele de start

Polonia (3-4-2-1): Szczesny – Bednarek, Salamon, Kiwior – Frankowski, Romanczuk, Zielinski, Zalewski – Urbanski, Szymanski – Buksa
Rezerve. Bulka, Skorupski, Bereszynski, Dawidowicz, Grosicki, Lewandowki, Moder, Piatek, Piotrovski, Puchacz, Skoras, Slisz, Swiderski, Szymanski, Walukiewicz
Selecționer: Michal Probierz

Olanda (4-3-3): Verbruggen – De Vrij, Van Dijk, Ake, Dumfries – Schouten, Reijnders, Veerman – Blind – Depay, Gakpo – Simons
Rezerve: Bijlow, Flekken, Bergwijn, Blind, de Ligt, Frimpong, Geertruida, Gravenberch, Maatsen, Malen, van de Ven, Weghorst, Wijnaldum, Zirkzee
Selecționer: Ronald Koeman

Stadion: Volksparkstadion (Hamburrg)
Arbitru: Artur Dias (Portugalia)