FCU Craiova s-a distrat la Timişoara! Victorie la scor în faţa divizionarei secunde. S-au aflat primele două echipe calificate în grupe

FCU Craiova s-a distrat la Timişoara! Victorie la scor în faţa divozionarei secunde. S-au aflat primele două echipe calificate în grupe. Băieţii lui Marius Croitoru, cu doar 3 titulari în formula de start, a făcut instrucţie cu Ripensia.

Ripensia – FCU Craiova 0-4 şi oltenii s-au calificat, fără probleme în grupele celei de-a doua competiţii interne.

FCU Craiova s-a distrat la Timişoara!

Prima echipă importantă care a intrat în competiție a fost FCU Craiova. Elevii lui Marius Croitoru au deschis rapid scorul. În minutul 9, Vlad Achim a șutat de la marginea careului, iar portarul de la Ripensia nu a avut nicio șansă. Oltenii au marcat din nou în minutul 27, dar golul lui Baeten a fost anulat pentru offside.

În repriza a doua, oaspeţii s-au dezlănţuit. Au marcat de trei ori. Sidibe a făcut 2-0 după ce a intrat de pe bancă. Apoi, puştiul Ionuţ Zamfir a marcat cu un şut la vinclu. A marcat şi Radu negru pe final. Scor final 4-0 pentru Ştiinţa care e în grupele Cupei României.

Echipe de start

Ripensia: Toroc – Zamfirescu, Lalic, Fridrich, Gladun – Vidrășan, Călin – Piftor, Ene, Zimta – Gavra
Antrenor: Roberto Ivan

FCU Craiova: Petrescu – Negru, Grigore, Paramatti, Enache – Albu, Achim – Baeten, Bauza, Chițu – G. Ganea
Antrenor: Marius Croitoru

CSC Dumbrăvița, prima calificată în grupele Cupei României

Într-un alt meci din play-off-ul Cupei României, CSC Dumbrăvița și Politehnica Iași au încheiat cele 90 de minute la egalitate, scor 0-0, iar câștigătoarea a fost decisă după executarea loviturilor de departajare. CSC Dumbrăvița s-a impus, scor 7-6, și merge în grupele Cupei României.

Au marcat: Răzvan Ghinescu, Cristian Grancea, Toma Bodri, Petre Simon, Ionuț Tănase, Sebastian Bura-Koț, Alexandru Martinov / Alex Hrib, Paul Fosu-Mensah, Ștefan Ștefanovici, Anton Karachanakov, Pawel Tomczyk, Tudor Telcean

Au ratat: Andrei Olaru / Francisc Cristea, Christ Kouadio

CSC Dumbrăvița: Trifon – Bura Koț, Gîsă, Bain, Simon – Tănase, Blickling, Ungureanu, Ghinescu – Popa, Paulevici
Antrenor: Cosmin Stan

Poli Iași: Jankov – Kouadio, Lică, Fosu-Mensah, Finică – Cristea, Telcean – Cracea, Ștefanovici, Dumitru – Plokhotniuk
Antrenor: Mugurel Cornățeanu