FCU Craiova în cădere liberă. A pierdut acasă cu ultima clasată. Chindia este pe val

Etapa a 13-a din Superligă se încheie astăzi după meciurile FCU Craiova-Chindia Târgoviște și Uta Arad- CFR Cluj.

Meciul FCU Craiova și Chindia punea față în față două echipe cu moralul diferit. Chindia venea cu un moral excelent după victoria cu Rapid iar FCU Craiova venea după un egal la Mioveni și o înfrângere cu Voluntari. Chindia s-a impus cu 1-0 și reușește încă o surpriză.

Marius Croitoru în pericol!

În prima repriză cele două echipe au atacat timid și și-au împârțit posesia balonului 50-50.

FCU Craiova a lăsat impresia că joacă cu teama unui eșec împotriva târgoviștenilor, iar Chindia a părut o echipă care a venit să joaca fără nici un compromis.

Curajul Chindiei a fost răsplătit în a 2-a repriză când Doru Popadiuc a deschis scorul cu un șut excelent cu piciorul stâng în minutul 64.

FCU Craiova a avut o ocazie bună în minutul 81 când Bahassa a tras din afară careului.

Începând cu minutul 88 fanii lui FCU Craiova și-au pierdut răbdarea cu favoriții și i-au aplaudat ironic la fiecare atingere de balon sau au însoțit jocul oltenilor cu ”ole”, la fel de ironic.

Marius Croitoru are ca obiectiv la FCU Craiova să ajungă în playoff însă în momentul de față este foarte departe de acest obiectiv, aflându-se pe locul 10 cu 15 puncte.

FCU Craiova: Popa – Negru, Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert – Asamoah, Van Durmen – Baeten, Bauza, Chițu – Ganea
REZERVE: Gurău, Enache, Paramatti, D. Albu, D. Croitoru, Marquet, Bahassa, Sidibe, Jibril Ibrahimi
ANTRENOR: Marius Croitoru

Chindia Târgoviște: Căbuz – Căpușă, Celea, Orozco, Dumitrașcu – Passaglia, Vorobjovas – Neguț, Popadiuc, Șerban – Popa
REZERVE: Moldovan, Ioniță, Dima, Mihaiu, Atanase, Grubac, Chamed, Cherchez, Ndom
ANTRENOR: Anton Petrea

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova)
Arbitru: Rareș George Vidican (Satu Mare) / A1: Ciprian Danșa (Satu Mare) / A2: Adrian Vornicu (Iași) / Arbitru VAR: Radu Petrescu (București) / Arbitru AVAR: Vlad Bârleanu (București) / R1: Horia Mladinovici (București) / Observator arbitri: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea)