FCSB umilită în Danemarca! Rezervele lui Dică s-au făcut de ras. Scor de maidan

FCSB s-a deplasat în Danemarca pentru a juca a 3-a partidă din grupele Conference League contra celor de la Silkeborg.

Cu șapte jucători de bază menajați și lăsați la București, FCSB a arătat ca un ”sparring partner” în Danemarca și a pierdut cu un uluitor, 5-0.

Repriză de coșmar pentru FCSB

Meciul a început cu un moment de reculegere în memoria victimelor din tragedia petrecută pe un stadion în Indonezia.

Din păcate pentru FCSB, meciul a început de la 0-1. Silkeborg a marcat în minutul 3 după o finalizare din interiorul careului a lui Klynge, după o eroare a lui Tavi Popescu la aproximativ 20 de metri de poartă.

În minutul 7 Kusk a majorat diferența și dus scorul la 2-0 cu un șut din afară careului deviat de Dawa la care Târnovanu prins pe călcâie nu a putut să intervină.

3-0 în minutul 35 după ce Helenius a transformat un penalty comis de Miculescu cu o intrare imprudentă și se preconiza o rușine colosală pentru vicecampioana României. Scorul a rămas neschimbat până la pauză, danezii mergând la vestiare cu un avans de 3 goluri.

La pauză, FCSB a efectuat 3 modificări: Dulca, Dumiter și Rusu au fost înlocuiți de Musi, Stoica și Radaslavescu.

Repriza a 2-a a început la fel ca prima, după 13 minute, Silkeborg a înscris prin Thordarson și a dus scorul la 4-0.

În minutul 71, Adamsen a dus scorul la 5-0 pentru Silkeborg după ce a finalizat cu șut o pasă splendidă a lui Engel.

În minutul 73 danezii au avut un penalty refuzat în mod eronat de arbitrul central.

Până în minutul 90 danezii au controlat jocul și au ratat 2 ocazii uriașe.

Silkeborg-FCSB s-a terminat 5-0 și trupa lui Nicolae Dică a bifat o umilința colosală în Danemarca

Silkeborg (4-3-3): Larsen – Sonne, Salquist, Felix, Engel – Thondarson, Brink, Klynge – Jorgensen, Helenius (C), Kuks
Rezerve: Hedvall, Andresen, Ostrom, Tengstedt, Kaalund, Dahl, Gojani, Adamsen, Oggesen, Klitten, Calisir, Busch
Antrenor: Kent Nielsen

FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – Boboc, Dawa, Haruț, Pantea – Dulca, Oaidă – Miculescu, Dumiter, Oct. Popescu (C) – Rusu
Rezerve: Vlad, Crețu, Stoica, Bouhenna, Musi, Șerban, Radaslavescu
Antrenor: Nicolae Dică