FCSB, set și meci în primul amical al verii: 6-0 cu FC Sfântul Gheorghe!

Abia trecuseră 10 minute din partida contra moldovenilor care au încheiat sezonul trecut pe locul al patrulea în campionatul din Republica Moldova. Adrian Șut (minutul 7) și Andrei Cordea (minutul 9) au făcut rapid 2-0 pentru FCSB contra lui FC Sfântul Gheorghe.

S-a făcut 3-0 în minutul 28, Ianis Stoica fructificând cu o lovitură de cap centrarea lui Florinel Coman.

FCSB nu s-a oprit nici în repriza secundă, chiar dacă Toni Petrea a schimbat complet echipa. Andrei Dumiter a transformat un penalty în minutul 57, iar Mamut a marcat pentru 5-0 în minutul 90.

Dumiter a reușit dubla, în minutul 90+2, după ce a scăpat singur cu portarul Calancea.
Joyskim Dawa (28 de ani), fundașul central adus de FCSB de la FC Botoșani în această vară, a debutat pentru în tricoul vicecampioanei, fiind titular în amicalul cu moldovenii de la FC Sfântul Gheorghe, scor 3-0 la pauză.

Echipa de start FCSB: 99. A. Vlad – 23. Ov. Popescu, 5. Dawa, 6. Haruț, 22. Șuteu – 8. Șut – 30. Musi, 10. Tănase (cpt) – 98. Cordea, 19. Stoica, 7. Coman.

Rezerve: 1. Ducan – 2. Crețu, 13. Dumiter, 14. M. Tănasă, 15. Lixandru, 18. Edjouma, 21. Achim, 25. Perianu, 26. Oaidă, 31. Mamut, 77. Șerban.

”Al doilea meci va avea loc la Chișinău, pe 2 iulie (ora va fi anunțată ulterior), împotriva celor de la FC Zimbru, una dintre echipele de tradiție din Republica Moldova”, a transmis FCSB, printr-un comunicat.