FCSB a dat lovitura. Campioana, prima victorie din acest sezon în deplasare în Superliga. Covăsnenii au ratat o primă uriașă

FCSB a reușit să obțină prima victorie din acest sezon în deplasare. A învins-o pe Sepsi, scor 1-0, în etapa a 11-a din Superliga. Golul a fost marcat de Florin Tănase.

După acest rezultat, FCSB este pe locul 9, cu 13 puncte, în timp ce Sepsi este pe poziția a 13-a, cu 11 puncte acumulate.

Sepsi – FCSB

FCSB a început în forță meciul. În minutul 5, Tavi Popescu a introdus mingea în poartă, dar golul a fost anulat pentru poziția de ofsaid. Gazdele au încercat să pună presiune, în următoarele minute, dar FCSB a fost cea care a marcat. În minutul 16 Băluță i-a centrat în careu lui Tănase, iar acesta a marcat cu o lovitură de cap.

Bîrligea a marcat și el, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. În ultimul minut, Sepsi a avut o ocazie uriașă, dar Târnovanu și-a salvat echipa.

Echipe de start

Sepsi: Niczuly – Ciobotariu, Ninaj, Fl. Ștefan – Haruț, M. Sota, Alimi, Oroian – Matei, M. Coman, Kallaku
Antrenor: Valentin Suciu
Absenți: Omar El Sawy (suspendat), Oteliță (acciidentat)

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Chiricheș, Panțîru – Șut, Alhassan – Băluță, Fl. Tănase, Oct. Popescu – Daniel Popa
Antrenor: Elias Charalambous
Absenți: M. Popescu (suspendat), Ngezana (accidentat)
Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești) / A1: Sebastian Gheorghe (Suceava) / A2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) / Arbitru AVAR: Adrian Viorel Cojocaru (Galați) / R1: Iulian Călin (Ștefănești-Argeș) / Observator: Irina Mîrț (București)