FC Botoșani nu găsește drumul spre victorie. Doar un egal cu Universitatea Cluj

FC Botoșani și U Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, în etapa cu numărul 12 din Liga 1. Moldovenii rămân astfel cu doar două puncte câștigate în ultimele șase etape, iar Mihai Teja ar putea să fie în pericol.

Prima repriză a fost extrem de echilibrată. Moldovenii au avut prima ocazie notabilă în minutul 16. Mingea a ajuns la Roman, aflat într-o poziție bună, dar acesta a ezitat să șuteze. Mateus Santos și-a încercat și el norocul în minutul 32. A șutat de la distanță, dar balonul a ajuns în brațele lui Plamen Iliev. Câteva minute mai târziu,  Ispas a reluat cu capul, dar peste poartă.

Elevii lui Teja au deschis scorul în minutul 56, prin Mihai Roman, care a trimis cu capul și l-a învins pe Plamen Iliev. Adrian Bălan a restabilit însă egalitatea după aproape 20 de minute.

S-a încheiat 1-1, iar FC Botoșani este pe locul 12 cu 13 puncte, în timp ce clujenii sunt pe 14 cu 11 puncte.

Echipe de start

FC Botoșani: E. Pap – Patache, Dican, Boli, Țigănașu – Shahaf, Sylla, Ivanov – M. Santos, M. Roman II, Mailat
Rezerve: A. Ureche – Mussis, Șeroni, Dragu, M. Roman I, Perianu, Camara
Antrenor: Mihai Teja

U Cluj: Iliev – Șt. Vlădoiu, Fl. Ilie, D. Ispas, Briceag – I. Filip, R. Pires, Purece – Fl. Haită, L. Fulop, Ely Fernandes
Rezerve: Gorcea – Nowak, G. Simion, Remacle, Bic, Horșia, Hofman, Thiam, A. Bălan
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Bogdan Dumitrache / Asistenți: Mircea Orbuleț, Alexandru Vodă