Farul, prima victorie din acest sezon. A învins-o pe Poli Iași după ce meciul a fost întrerupt de două ori. A picat nocturna și s-au rupt norii

Farul a câștigat pe teren propriu cu Poli Iași, scor 2-0, în etapa 4 din Superligă. Meciul a fost întrerupt de două ori. În minutul 36, după ce nocturna s-a stins. Partida s-a reluat după 13 minute. Apoi în minutul 65 din cauza unei furtuni.

După această victorie, echipa condusă de Gică Hagi este pe locul 7, cu 4 puncte, în timp ce moldovenii sunt pe 12, cu 3 puncte.

Farul – Poli Iași 2-0

Farul a deschis scoul la Ovidiu în minutul 36. Rivaldinho a marcat cu un șut din centrul careului, după ce Cristi Ganea i-a pasat decisiv. Pentru constănțeni a fost primul gol din acest sezon.

Două minute mai târziu, meciul a fost întrerupt după ce nocturna s-a stins, iar Gică Hagi a făcut o criză de nervi pe marginea terenului.

După reluare, constănțenii au mai punctat odată. Gabi Iancu a marcat cu o lovitură de cap din centrarea lui Grameni în prelungiri.

În minutul 65, jucătorii au plecat la vestiare din cauza unei furtuni, apoi s-a reluat după câteva minute.

Echipele de start:

FARUL : Buzbuchi – M. Popescu, Bălașa, Gustavo, Cr. Ganea – Vînă, Nedelcu, Grameni – G. Iancu, Rivaldinho, Grigoryan
Rezerve: Ducan – Sîrbu, Dănuleasa, Grosu, Queirós, Radaslavescu, Casap, N. Popescu, Dican, A. Ciobanu, Doicaru, Al. Stoian
Antrenor: Gheorghe Hagi
POLI IAȘI:  J. Fernandez – Todoroski, Fl. Ilie, Samayoa, R. Ispas – A. Roman, Bordeianu – Tailson, Gouet, V. Gheorghe – A. Gheorghiță
Rezerve: T. Niga – Atanaskoski, Guilherme, Claudio Da Silva, Stefanovici, Itu, Miskovic, D. Ciobanu, M. Tănasă, L. Mihai, Harrison, Kamberi
Antrenor: Anthony Da Silva

Stadion: „Academia Gheorghe Hagi”
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti). A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Mitruţi Daniel (Craiova).
Arbitru VAR: Antonie Andrei (Bucureşti). Arbitru AVAR: Moroiță Andrei (Ploieşti)