Fanii japonezi, lecție de civilizație. ‘Este vorba despre respect’ + Cum este poreclit Takuma Asano. Foto/Video

Fanii japonezi au impresionat din nou o lume întreagă. După meciul cu Germania, suporterii nu au uitat să curețe tribunele înainte de a pleca de la stadionul Khalifa Internațional.

De altfel, aceasta este o tradiție pe care niponii o respectă la fiecare meci.

Toți au venit pregătiți cu pungi albastre în care au băgat gunoaiele. Japonezii au făcut curat și la un alt meci chiar dacă naționala țării lor nu jucase.

„Este un mod de a-ți arăta respectul pentru locul respectiv. Noi suntem japonezi, așa procedăm. Respectăm locurile în care mergem”, a spus un fan în timp ce făcea curat.

Imaginile surprinse după meciul dintre Japonia și Germania au devenit virale.

„Ar trebui să primească bilete gratis” / „Aceste imagini demonstrează că nivelul de trai dintr-o țară este dat de civilizația populației” / „Îi iubesc pe japonezi și mai mult”
„O nebunie”/ „Putem observa importanța educației și eticii”, au fost doar câteva dintre comentariile internauților.

Ce poreclă are Takuma Asano, eroul japonezilor

Japonia a produs a doua mare surpriză la Cupa Mondială din Qatar. A învins Germania, scor 2-1, în prima etapă a Grupei E. Golul victoriei a fost marcat de Takuma Asano în minutul 83. Celălalt marcator a fost Ritsu Doan. Ambii fotbaliști au intrat în teren după pauză.

Niponii au sărbătorit în stradă victoria cu Germania.

Asano are 28 de ani și este legitimat în Bundesliga, la VFL Bochum. Acesta s-a accidentat după primele șase etape și a avut nevoie de o pauză, revenind direct la Cupa Mondială.

Datorită vitezei pe care o are, Takuma Asano a fost poreclit „Jaguarul”.