Fair-play rapidist! Dumbrăvița a reclamat un penalty când era egal pe tabelă, arbitrul nu a dat, giuleștenii au câștigat, dar Albu a recunoscut: `Vreți să vă mint?`

Rapid a început perfect meciurile din Cupa României. A învins-o pe Dumbrăvița, dar nu fără emoții, mai ales că adversara a fost cea care a deschis scorul pe Giulești.

Însă a fost 4-1 la final, goluri marcate de Toma, în minutul 13, pentru divizionara secundă, și Albu, de două ori – în minutele 34 și 52, Emmers, în minutul 58 și Vojtus, în 76. Dar cei de la CSC Dumbrăvița s-au revoltat împotriva arbitrului Cristian Moldoveanu care ar fi trebuit să le acorde penalty în minutul 50 , la duelul dintre Dussaut și Martinov.

Era 1-1, și la nici două minute, Rapid a înscris și a luat conducerea. Alexandru Albu a fost sincer la „Digi Sport Special” în momentul în care a fost întrebat dacă Dumbrăvița trebuia să primească penalty:

„Da, a fost! Trebuia să fie penalty. Recunosc, vreți să vă mint?! A fost fault”, a recunoscut Alexandru Albu la „Digi Sport Special”.

Mutu: ”Eram cu gândul la Farul!”

Adrian Mutu a recunoscut că după ce echipa sa a luat avans pe tabelă, gândul i-a zburat la derby-ul cu Farul din campionat.

„Nu aș putea spune că a fost complicat începutul de meci, pentru că am început bine în primele 10 minute. Apoi, când am văzut că meciul nu e chiar așa greu, poate eram cu gândul mai degrabă la meciul cu Farul.

Dar e bine că am revenit, am egalat, am și ratat foarte multe ocazii în prima repriză, câteva dintre ele incredibile. În repriza a doua am rezolvat meciul cu un scor lejer.

Diferența este normală. Mă bucur că am câștigat. Trebuie să uităm meciul ăsta și să pregătim meciul cu Farul. Cupa este unul dintre obiectivele noastre, sper să mergem cât mai sus”, a afirmat Mutu.