Există viață după Tamaș. Petrolul se descurcă `Grozav`

Petrolul a reușit să confirme victoria de acasă cu FC Argeș, scor 2-0 și să câștige în deplasare la Voluntari.

Golul lui Gicu Grozav le-a adus ploieștenilor trei puncte mari.

Petrolul Ploiești, victorie la limită

Petrolul a deschis scorul în minutul 10 prin Gicu Grozav într-un meci cu un ritm foarte bun.

În minutul 6 însă, FC Voluntari a ratat o ocazie uriașă prin Vadim Rață, care a dat pe lângă cu poarta goală în față.

În minutul 30 Andres trimite puternic cu capul, dar Leintner respinge din apropierea linie porţii.

Repriza a 2-a a început în forță, iar în minutul 59, Seto a nimerit bara după un șut senzational.

În minutul 77, Damaşcan trimite cu capul, dar mingea trece pe lângă poartă.

Până la finalul partidei cele două echipe au încercat să dea lovitura ” pe eroarea” adversarului.

Scorul a râmas 1-0 pentru Petrolul, iar ploieștenii urcă în clasament până pe loc de playoff, cel puțin pentru moment.

FC Voluntari (3-4-3): Jesus Fernandez – Meleke, Armaș, Andres – Costin, Govea, Droppa, Aliji – Florea, Damașcan, Rață
Rezerve: M. Popa – Achim, Răduț, Merloi, Tavares, D. Andrei, Nemec, Marcelo, Munteanu
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Petrolul (3-4-3): Leitner – Mathaus, Meijers, Huja – Borța, Jair, Seto, Țicu – M. Bratu, Irobiso, G. Grozav
Rezerve: Moroz – Olaru, Cioiu, Cebotaru, Măzărache, Budescu, Velisar, Dumitriu, Pashov
Antrenor: Nicolae Constantin

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Horațiu Feșnic; A1: Valentin Avram; A2: Alexandru Cerei; VAR: Ovidiu Hațegan; AVAR: Adrian Vornicu