Erik ten Hag, despre jucătorii lui: ‘Ne-am pierdut încrederea, am făcut greşeli şi adversarul ne-a pedepsit’

Antrenorul Erik ten Hag a afirmat că lipsa de încredere în forţele proprii a fotbaliştilor de la Manchester United a stat la baza eşecului cu Brighton and Hove Albion (1-2), de duminică, din prima etapă a Premier League, transmite Reuters.

Pascal Gross a reuşit o dublă în prima repriză pentru ”pescăruşi”, înainte ca autogolul lui Alexis Mac Allister să aprindă speranţele fanilor lui United, în minutul 68, dar Brighton a rezistat şi a obţinut primul său succes din istorie pe Old Trafford, potrivit agerpres.ro.

”Cred că am avut un start bun şi după primul gol am scăzut nivelul, ne-am pierdut încrederea, am făcut greşeli şi adversarul ne-a pedepsit. Ne-am pierdut încrederea în prima repriză şi asta nu se poate întâmpla. Trebuie să crezi mereu în tine şi să rămâi împreună ca o echipă. Am revenit în repriza secundă, am început să credem pe teren şi asta a fost bine de văzut. Ei trebuie să se descurce cu asemenea situaţii, să aibă încredere, pentru că sunt jucători cu adevărat buni”, a declarat ten Hag după meci la conferinţa de presă.

Tehnicianul olandez a explicat că Ronaldo a fost rezervă pentru că nu putea juca un meci întreg, după ce a lipsit de la turneele de pregătire din Thailanda şi Australia: ”Ronaldo este cam de zece zile în echipă, prea puţine antrenamente pentru 90 minute, acesta este motivul pentru care nu a fost titular”.

În următorul meci, United va juca în deplasare cu Brentford pe 13 august.