Englezii şi-au distrus propria naţională! I-au făcut praf pe jucători după meciul rușinos cu Danemarca. Cuvinte dure la adresa echipei

Jurnaliștii englezii nu i-au menajat pe jucătorii lui Gareth Soythgate după meciul rușinos cu Danemarca. Anglia, considerată una dintre favoritele la câștigarea EURO 2024, s-a încurcat în runda a doua din grupe. A scos doar un egal, 1-1, cu Danemarca.

Chiar dacă a adunat 4 puncte și este aproape sigur faptul că va ajunge în optimile de finală, jurnaliștii susțin că în cazul în care selecționerul va aborda la fel și următoarele meciuri, Anglia nu va mai sta mult în Germania.

Englezii şi-au distrus propria naţională după meciul cu Danemarca

Englezii sunt lideri în Grupa C, dar jurnaliștii au fost furioși după prestația naționalei în meciul cu Danemarca.

Harry Kane, golgheterul all-time al britanicilor, a deschis scorul în minutul 18. Hjulmand a restabilit însă egalitatea câteva minute mai târziu.

”Cu o victorie, Anglia își putea asigura calificarea. În final, trebuie să se mulțumească cu acest punct, după o prestație dezastruoasă. A fost un eșec dezamăgitor pentru una dintre favoritele la câștigarea turneului.

Prestația slabă a fost reflectată și în cele patru schimbări ale lui Southgate efectuate cu 20 minute înainte de final, el nefiind un adept al schimbărilor drastice la nivelul primului 11”, a notat BBC.

”Anglia a avut o prestație alarmant de slabă, chinuindu-se să obțină un rezultat de egalitate cu Danemarca. După ce jucătorii lui Gareth Southgate au fost criticați că s-au retras cu Serbia, au făcut fix același lucru astăzi. Bellingham a fost anonim, Trent nu și-a găsit locul la mijloc. Cu patru puncte în primele două etape, Anglia este aproape sigură de prezența în optimile de finală. Cu toate acestea, cu un astfel de joc, nu vor mai sta mult în Germania”, a tirat Sky Sports.

„Știm că oamenii vor fi dezamăgiți”

Selecționerul Angliei și-a făcut și el praf jucătoii.

„Știm că oamenii vor fi dezamăgiți după o astfel de prestație. Sunt îndreptățiți, trebuie să jucăm mai bine. Nu suntem atenți, pierdem mingi foarte ușor. Știm că putem evolua la un nivel superior, trebuie doar să îl găsim”, a declarat Gareth Southgate, după remiza cu Danemarca.

Anglia (4 puncte) și Danemarca (2 puncte) sunt pe primele două locuri în Grupa C. Urmează Slovenia și Serbia, cu 2, respectiv 1 punct. Ultima etapă din Grupa C programează partidele Anglia – Slovenia și Danemarca – Serbia.