Englezii nu au milă. Dau de pământ cu Radu Drăgușin. Românul a văzut cartonașul roșu după doar 8 minute

Englezii nu au milă și dau de pământ cu Radu Drăgușin. Fundașul a văzut cartonașul roșu după doar 8 minute în meciul dintre Tottenham și Qarabag.

Aflați în inferioritate numerică, englezii au câștigat fără probleme, scor 3-0. La finalul partidei, Ange Postecoglou s-a ferit să-l arate cu degetul pe român, dar jurnaliștii l-au făcut praf.

Englezii îl fac praf pe Radu Drăgușin

Radu Drăgușin a fost titular pentru Spurs, dar după 8 minute a văzut direct cartonașul roșu după o intrare la Juninho.

Presa din Anglia nu a avut milă și l-a făcut praf pe tricolori. Acesta a fost notat cu 3 la finalul meciului.

”A fost o rușine! Cu ceea ce a făcut, Drăgușin nu doar că și-a pus echipa într-o situație dificilă, dar s-a pus și pe el într-o poziție incomodă. Europa League a fost menită să fie momentul lui de strălucire, iar acum va sta pe bară în câteva meciuri din faza ligii din cauza suspendării. Trebuia să-l lase pe omul său (n.r. – atacantul, Juninho) să scape, cu riscul unui 1-0. Mai bine un 1-0 în 11 oameni decât 0-0 în zece”, au scris cei de la Spurs-web.com.

„Radu Drăgușin, distrus de fanii lui Tottenham, pentru ‘apărare diabolică’, după ce a fost eliminat după doar 8 minute în meciul din Europa League. Fundașul central al celor de la Spurs a avut un start de coșmar la debutul în Europa League. El a fost eliminat, după o fază în care s-a apărat dezastruos. Radu Drăgușin jucase în doar două meciuri în acest sezon, înaintea confruntării de joi, și a primit o nouă șansă de a demonstra că trebuie să facă parte din planurile de viitor ale lui Ange Postecoglou. El a avut un start ‘horror’ în meciul cu azerii de la Qarabag: a primit direct cartonașul roșu.

Fanii lui Spurs au fost furioși, după momentul de nebunie al fundașului român. Mai mulți l-au criticat pe român, pe rețeaua X. ‘Drăgușin, aia e o apărare diabolică!’ sau ‘Ce prostie din partea lui Drăgușin’ sunt doar două exemple.”, au notat și cei de la Daily Mail.

Cum a reacționat Ange Postecoglou

Antrenorul lui Tottenham s-a ferit însă să-l pună la zid pe român.

„Nu i-am transmis nimic în mod special. Ce s-a întâmplat la acea fază a fost doar o consecință a startului nostru greoi de meci. Nu am avut deloc un start bun. Am fost pasivi, iar jocul nostru nu a mers. Nu știu dacă a fost din cauza faptului că meciul a început mai târziu decât trebuie, dar asta nu e o scuză. Practic, ne-am împușcat singuri în picior, iar Radu și Lucas au fost cei care au plătit prețul pentru asta. Dar, ca echipă nu am început jocul așa cum trebuia și așa cum aveam nevoie, pentru a ne face meciul ușor.

Reacția după acea fază a fost minunată, absolut, dar sunt dezamăgit că a trebuit să trecem prin asta.”, a declarat Postecoglou, la finalul partidei, potrivit Football London.