Enea Bastianini a câştigat Marele Premiu al Aragonului la MotoGP

Enea Bastianini (Ducati) a obținut victoria în Marele Premiu al Aragonului la MotoGP, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză. Italianul a înregistrat al patrulea succes din acest sezon.

Pe locul doi s-a clasat italianul Francesco Bagnaia (Ducati), iar pe trei a terminat spaniolul Aleix Espargaro (Aprilia).

Liderul Campionatului Mondial, francezul Fabio Quartararo (Yamaha), a fost nevoit să abandoneze după o coliziune cu spaniolul Marc Marquez (Honda). Acesta a fost nevoit şi el să abandoneze, la revenirea sa în competiţie după o absenţă de trei luni.

În clasamentul general, lider este francezul Fabio Quartararo (Yamaha), cu 211 puncte. Bagnaia, locul doi, are 201 puncte. Quartararo a abandonat duminică în primul tur.

Etapa următoare, GP-ul Japoniei, este programată la 25 septembrie.