Emma Răducanu, în formă maximă! Jucătoarea cu tată român face senzaţie în SUA. A trecut peste criticile de după abandonul de la Jocurile Olimpice 2024

Emma Răducanu s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Washington. Jucătoarea cu tată român face senzaţie în SUA. Sportiva a trecut peste criticile legate de Jocurile Olimpice 2024.

Emma Răducanu nu a participat la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris, lucru care i-a atras multe critici. Jucătoarea a ales să meargă în America, la turneul WTA 500 de la Washington, acolo unde va juca optimile de finală.

Emma Răducanu face senzație în America!

Jucătoarea cu tată român, s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Washington. Această competiție face parte din clasa WTA 500 și este dotată cu premii totale în valoare de 922.573 de dolari. Emma a învins-o pe Elise Mertens, jucătoare belgiană și cap de serie numărul 8. Partida s-a terminat după trei seturi, cu scorul de cu 6-2, 3-6, 6-4 și a durat nu mai puțin de 2 ore și 27 de minute.

Răducanu, a refuzat să participe la Jocurile Olimpice de la Paris anul acesta. Tenismena a încheiat ultimul meci jucat, cu șapte ași și cinci duble greseli. Mertens, ocupanta locului patru în ierarhia WTA, a încheiat partida cu un număr impresionant de 11 duble greșeli.

În turul următor, Răducanu o va întâlni pe, câștigătoarea duelului dintre Peyton Stearns, locul 51 WTA și Clervie Ngounoue, locul 299 în lume.