Ei au avut tupeu, noi l-am avut pe SuperMan. Mircea Lucescu e neînvins. Romania câștigă și în Lituania

România a învins Lituania, în deplasare, scor 2-1, în cadrul etapei a patra din Liga Națiunilor și este pe primul loc în grupă. Răzvan Marin și Denis Drăguș au fost marcatorii tricolorilor.

România a câştigat toate cele trei partide disputate până acum în acest sezon de UEFA Nations League: cu Kosovo, cu 3-0 (în deplasare), cu Lituania, cu 3-1 (acasă) şi cu Cipru, cu 3-0 (în deplasare).

Lituania – România 1-2

Gazdele au deschis scorul în minutul 7, după ce arbitrul a acordat un penalty controversat. Andrei Rațiu a atins mingea cu cotul în careu, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Kucys Armandas a fost cel care l-a învins pe Florin Niță.

În minutul 17, tricolorii au obținut un penalty, iar Răzvan Marin a restabilit egalitatea. Este al patrulea gol marcat Marin în patru meciuri la națională din lovitură de pedeapsă.

În repiza a doua, Denis Drăguș și-a adus echipa în avantaj. Radu Drăgușin a recuperat mingea a făcut o incursiune din marginea careului României până la jumătatea terenului advers și i-a pasat lui Man. Jucătorul Parmei l-a găsit excelent pe Drăguș în careu, iar atacantul l-a învins pe Gertmonas cu un șut pe jos.

Echipe de start:

LITUANIA (3-5-2): Gertmonas – Lekiatas, Girdvainis, Tutyskinas – Sirvys, Slivka, Vorobjovas, Gineitis, Lasickas (cpt.) – Golubickas, Kucys
Rezerve: Bertasius, Mikelionis – Upstas, Kalinauskas, Matulevicius, G. Paulauskas, Cernych, Antanavicius, V. Paulauskas, Milasius, Barauskas, Dolznikov
Selecționer: Edgaras Jankauskas

ROMÂNIA (4-3-3): Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Sorescu – R. Marin, M. Marin, Stanciu (cpt.) – Man, Drăguș, Mihăilă
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu – Manea, V. Ghiță, Alibec, Chipciu, Pușcaș, Dican, Hagi, Coman, Olaru, Mitriță
Selecționer: Mircea Lucescu