Edi Iordănescu rescrie istoria! S-a terminat Israel-România. Tricolorii sunt la EURO 2024

Edi Iordănescu rescrie istoria! S-a terminat Israel-România. Tricolorii sunt la EURO 2024, Au realizat un meci nebun în Ungaria, unde au reuşit să bată Israelul şi să-şi asigure calificarea la turneul final de anul viitor.

Edi Iordănescu a mizat pe cartea câştigătoare. A bătut Israelul în deplasare şi este la EURO 2024.

Edi Iordănescu rescrie istoria!

Meciul a început prost pentru tricolori care au gafat încă din start. Ne-am apărat rău la un corner. Puşcaş a pierdut un duel la cap. Mingea a ajuns la Zahavi care a deschis scorul, în minutul 2. Israelienii puteau face 2-0, după o gafă a lui Moldovan, dar am reuşit să scăpăm.

Apoi, Pușcaș şi-a acoperit greşeala din startul meciului. A urmărit bine un şut în bară a lui Drăguş şi a egalat în minutul 10. Am mai avut şanse de a marca în prima repriză, dar am ratat prin Drăguş sau Ianis Hagi.

Apoi, în minutul 64, Ianis Hagi a adus bucuria în tabăra noastră. A marcat un gol uriaş, un gol pentru istorie. Pe final de meci, Mihăilă a fost eliminat, dar era prea târziu pentru israelieni. S-a terminat Israel-România 1-2 şi tricolorii s-au calificat la EURO 2024.

Israel – România, echipe de start:

ISRAEL (4-3-3): Glazer – Dasa, Vitor, Goldberg, Revivo – Peretz, Lavi, Gloukh – Turgeman, Zahavi, Khalaili
Rezerve: Da. Peretz, Jarafi – Shlomo, Baribo, Safuri, Gorno, Kanichowsky, Abo Fany, Kinda, Cohen, D. Glazer, Davidzada
Selecționer: Alon Hazan

ROMÂNIA (4-2-3-1): H. Moldovan – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin, Screciu – Hagi, Stanciu (cpt.), Drăguș – Pușcaș
Rezerve: Niță, I. Radu – Rus, M. Marin, Alibec, Cicâldău, Mihăilă, Coman, Olaru, Moruțan, Mogoș, Dumitrescu
Selecționer: Edi Iordănescu

Stadion: Pancho Arena (Flecsut, Ungaria)
Arbitru: Francois Letexier, A1: Cyril Mugnier, A2: Mehdi Rahmouni, Arbitru de rezervă: Jérémy Stinat, VAR: Jérôme Brisard, AVAR: Eric Wattellier (toți din Franța)