Edi Iordănescu rescrie istoria! Ce se va întâmpla la meciul cu Olanda. Dezvăluirea momentului despre selecţioner

Edi Iordănescu rescrie istoria pentru naționala României! Ce se va întâmpla cu tehnicianul la meciul cu Olanda. A fost făcută dezvăluirea momentului despre selecționerul care a reușit o mare performanță la EURO 2024.

Edi Iordănescu va bifa azi, în confruntarea cu prima reprezentativă a Olandei, al 20-lea meci pe banca echipei naționale. Astfel, selecționerul îl va egala pe Emeric Ienei, care a fost antrenorul tricolorilor tot în 20 de meciuri oficiale.

Edi Iordănescu rescrie istoria!

Selecţionerul va intra definitiv în istoria naţionalei, la meciul care îi poate duce pe tricolori în sferturile Campionatului European din Germania.
România va juca astăzi cu Olanda, de la ora 19:00, la Munchen.
Iordănescu a ajuns să îl egaleze pe fostul selecționer, Emeric Ienei la numărul de meciuri pe banca naționalei României. Până în acest moment are 20 de partide oficiale ca antrenor.
Ienei a stat pe banca tricolorilor la EURO 2000, atunci când România reuşea să iasă în premieră din grupe, după victoria cu Anglia, scor 3-2.

Potrivit gsp.ro, în clasamentul selecţionerilor, pe locul trei, cu 35 de partide oficiale pe banca naționalei, se află Mircea Lucescu. Pe locul doi se situează, Victor Piţurcă, cel care a reuşit să califice naţionala la două ediţii de EURO, în 2000 şi în 2008 şi a bifat în total 56 de meciuri oficiale pe banca României.

Pe primul loc, cu 58 de meciuri oficiale, se află Anghel Iordănescu. Tatăl actualului selecţioner a antrenat România la Campionatul Mondial din 1994. Atunci tricolorii reușeau cea mai bună performanţă din istorie, calificarea în sferturi.

Anghel Iordănescu a fost pe banca naţionalei la patru turnee finale, Mondialele din 1994 şi 1998 şi Campionatele Europene din 1996 şi 2016.

Edi Iordănescu îi pregăteşte pe tricolori de la începutul anului 2022. Contractul său cu FRF va expira după EURO 2024, însă acesta a dat deja de înţeles că îşi doreşte să continue.