Edi Iordănescu, în alertă! S-a aflat cine va fluiera la meciul cu Olanda. A fost implicat într-un mare scandal

Edi Iordănescu, în alertă! S-a aflat cine va fluiera la meciul cu Olanda. A fost implicat într-un mare scandal. Cu 4 zile înaintea duelului cu batavii tricolorii au aflat cine va împărţi dreptatea la Munchen.

România lui Edi Iordănescu se află în faţa unui examen uriaş. Se bate cu Olanda pentru sferturile EURO 2024.

Edi Iordănescu, în alertă!

În optimile de finală, România lui Edi Iordănescu se va duela cu Olanda. Partida va fi arbitrată de către Felix Zwayer, anunță Roberto Rosetti, directorul executiv al UEFA. La turneul final din Germania, acesta a mai arbitrat meciul dintre Turcia și Portugalia, încheiat cu scorul de 0-3.

Felix Zwayer este un arbitru cu un trecut controversat. În 2005, acesta a fost implicat într-un scandal imens. A fost acuzat de complicitate într-un caz de manipulare a rezultatelor în fotbalul german.

Arbitrul Robert Hoyzer a fost condamnat pentru fraudă într-o organizație criminală. Acesta a recunoscut că a primit bani pentru a manipula rezultatele unor meciuri organizate inclusiv în ligile a doua și a treia din Germania. Felix Zwayer, implicat și el în acest caz, era la acea vreme arbitru de linie.

S-a ales cu o suspendare de șase luni pentru că nu a dezvăluit imediat informații despre acest scandal uriaș. La acel moment s-a aflat că Robert Hoyzer i-a oferit lui Felix Zwayer o sumă de bani pentru a influența rezultatul unei partide în favoarea echipei Wuppertal. A fost un meci cu echipa de rezerve a clubului Werder Bremen, arată un raport al Tribunalului Sportiv al Federației germane de fotbal (DFB).

Disputa dintre România şi Olanda va avea loc marţi, de la ora 19.00, la Munchen. Învingătoarea acestui meci se va confrunta ân sferturile EURO 2024 cu echipa care se va impune în duelul dintre Austria şi Turcia.