Edi Iordănescu are de ce să se teamă! Adversara tricolorilor de la EURO 2024, în mare formă. Nu le-a dat nicio şansă adversarilor

Edi Iordănescu are de ce să se teamă! Adversara tricolorilor de la EURO 2024, în mare formă. Nu le-a dat nicio şansă adversarilor. Belgia este marea favorită a grupei şi şi-a demonstrat forţa şi în ultimul amical.

Edi Iordănescu trebuie să se teamă de Belgia. Fără să se întrebuinţeze prea mult, belgienii s-au impus cu scorul de 3-0 în ultimul amical.

Edi Iordănescu are de ce să se teamă!

Echipa naţională a Belgiei, adversara României în grupa E la Euro 2024, a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-0, echipa naţională a Luxemburgului. La Bruxelles, selecţionerul Belgiei, Domenico Tedesco, a fost nevoit să schimbe încă din minutul 16. Atunci Thomas Meunier, titular în defensiva gazdelor, a ieşit accidentat, acuzând o întindere musculară. Belgienii au deschis scorul relativ târziu, în minutul 42, prin Romelu Lukaku, din penalti, şi la pauză au intrat cu avantaj minim.

În partea secundă Lukaku a reuşit dubla, în minutul 57, iar Leandro Trossard a stabilit scorul final, 3-0, în minutul 81.

Pentru tricolorii lui Edi Iordănescu sorţii au fost duri. România va avea parte de o grupă infernală la EURO 2024. Primul meci este împotriva Ucrainei, echipă venită din barajele de Liga Naţiunilor. Această partidă este luni, 17 iunie, de la ora 16.00.

Apoi tricolorii întâlnesc în al doilea meci al grupei naţionala Belgiei. Ultimul meci va fi  împotriva Slovaciei.