Echipele românești de hochei, victorii pe linie în Erste Liga

Toate cele trei echipe româneşti din Erste Liga la hochei pe gheaţă au câştigat meciurile jucate vineri.

Campioana en titre, Sport Club Miercurea Ciuc, a dispus de UTE cu scorul de 4-3 (1-0, 2-2, 0-1, 1-0), după prelungiri.

Istvan Sofron, Tamas Reszegh, Evgheni Skacikov şi Tihamer Becze (golul victoriei) au înscris pentru gazde. În prelungiri pentru maghiari au punctat Collin Shirley şi Toni Henttonen (2), potrivit agerpress.ro.

Şi Corona Braşov a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune în meciul cu FTC-Telekom, încheiat cu scorul de 4-3 (1-0, 2-0, 0-3, 1-0). Radim Valchar (2) şi Jared Michael van Wormer au dus scorul la 3-0 pentru ”lupi”, Ferencvaros a egalat prin golurile înscrise de Gergo Toth, Karoly Tibor Ban şiAku Kestila, dar Jacob Sweeney a adus victoria gazdelor.

În alt meci, ACSH Gheorgheni a trecut de liderul Budapest Jegkorong Akademia HC cu 4-2 (1-0, 1-2, 2-0).

Sebastien Sylvestre, Brance Orban, Christopher Bodo şi Matias Petteri Haaranen au marcat golurile harghitenilor, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Krisztian Nagy şi Joni Jesperi Viikila.