Echipa lui Gigi Becali s-a distrat în prima rundă din Superliga. S-a terminat FCU Craiova – FCSB

FCSB a câștigat meciul cu FCU Craiova, scor 3-1, în runda inaugurală a sezonului 2023/2024 din Superligă.

Elevii lui Elias Charalambous au dominat clar prima repriză. Au deschis scorul în minutul 8. David Miculescu a marcat din margine careului mic, după centrarea din corner a lui Florinel Coman.

În minutul 16, Florinel Coman a fost faultat în careu de Robert Popa, iar arbitrul a acordat penalty. Tot Coman a fost cel care a marcat pentru 2-0. După pauză, Malcom Edjouma a majorat scorul.

Gazdele au primit un penalty, în minutul 73, după ce Chiți a fost faultat în careu. Sidibe a fost cel care a redus din handicap.

FCU Craiova – FCSB. Echipele de start:

FCU Craiova: R. Popa – Compagnucci, Paramatti, Henriques, Mascarenhas – Dr. Albu, Vl. Achim – Baeten, Bahassa, Van Durmen – Chițu
Rezerve: Gurău – Negru, Kvakic, Vl. Pop, Vanghele, Asamoah, Sidibe, Ibrahim, Blănuță
Antrenor: Florin Drăgan (interimar)
FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Haruț, Radunovic – Djokovic, Șut, Olaru – Miculescu, Al. Băluță, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Panțîru, Lixandru, Edjouma, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Elias Charalambous