Echipa lui Adrian Mititelu face senzaţie! Victorie lejeră într-un meci amical. Băieţii lui Marius Croitoru au făcut spectacol

Echipa lui Adrian Mititelu face senzaţie! Victorie lejeră într-un meci amical. Băieţii lui Marius Croitoru au făcut spectacol în faţa unei echipe de liga a patra. Le-au stricat sărbătoarea celor de la Dunărea Calafat.

Echipa lui Adrian Mititelu a disputat astăzi un meci amical la Calafat. S-a impus în faţa celor de la Dunărea, scor 5-0. Evenimentul a marcat inaugurarea bazei sportive „Prof. Ghiță Iovan Valentin”.

Echipa lui Adrian Mititelu face senzaţie!

Echipa locală şi-a inaugurat nouă bază sportivă, un teren de fotbal cu gazon sintetic. Pentru inaugurarea lui, autoritățile locale au invitat-o pe divizionara secundă FCU Craiova. Adrian Mititelu a acceptat invitația. A fost un test util în pauza pentru echipele naţionale.

Marius Croitoru a tratat serios disputa și a aliniat următoarea formulă: Codruț – R. Negru, Kvakic, Lumbu, Dragu – Răduț, Pop, C. Albu – Sidibe, Bălan, Abbey.

CS Dunărea Calafat evoluează în Liga 4 din județul Dolj. Sezonul trecut s-a clasat pe locul 10, dar acum are pretenții de promovare în al treilea eșalon. Sidibe a deschis scorul în minutul 28. Au mai înscris în prima repriză Răduț și Raicea. În partea secundă au mai punctat Mario Ilie și Alexandru Blidar.

La eveniment au fost prezente și mai multe personalități politice. Nu a lipsit nici liderul PNL Nicolae Ciucă, aflat în campanie preelectorală înaintea alegerilor prezidențiale din toamnă.

Vechea arenă a fost înlocuită cu o bază sportivă de aproape 2 milioane de euro, ridicată de către Compania Națională de Investiții. Conform proiectului, baza sportivă cuprinde: teren pentru fotbal, dar și un teren multifuncțional. Acesta o să poată fi folosit pentru handbal, baschet, volei și tenis.

Terenul pentru fotbal are dimensiunile suprafeței utile de 75,50 m x 117 m și cele ale suprafeței utile de joc 68 m x 105 m, poate fi marcat și pentru 2 terenuri de minifotbal, iar suprafețele vor fi 40 m x 60 m. Suprafața de joc va fi dintr-un covor de gazon artificial, pe straturi de balast și piatră compactate.