Dramă uriaşă în Champions League! Au ratat calificarea în grupe la ultima fază. Mircea Lucescu, desfiinţat în play-off

Dramă uriaşă în Champions League! Au ratat calificarea în grupe la ultima fază. În schimb, antrenorul român, Mircea Lucescu, cu Dinamo Kiev, a fost pur şi simplu desfiinţat în play-off şi merge în Europa League.

O nouă seară nebună în play-off-ul Champions League. S-au decis alte trei echipe calificate în grupe.

Dramă uriaşă în Champions League!

Dinamo Kiev şi Mircea Lucescu nu au avut nicio şansă cu portughezii de la Benfica. După 0-2 în tur, ucrainenii au pierdut și returul cu Benfica, 0-3 pe Estádio da Luz. Astfel, ucrainenii merg în grupele Europa League.

Benfica – Dinamo Kiev 3-0 (2-0 în tur, 5-0 la general)
Au marcat: Otamendi ’27, Rafa Silva ’40, D. Neres ’42

Drama cea mare s-a întâmplat la Belgrad. Steaua Roşie avea 2-0 în minutul 42 cu Maccabi Haifa. A luat un gol în prelungirile primei reprize şi unul în minutul 90 şi totul s-a terminat pentru trupa antrenată de Dejan Stankovic.

Steaua Roșie Belgrad – Maccabi Haifa 2-2 (2-3 în tur, 4-5 la general)
Au marcat: Pesic ’27, Ivanic ’43 / Sundgren ’45+2, a.g. Pavkov ’90

În schimb, cehii de la Viktoria Plzen au obţinut o victorie la fel de dramatică. La pauză erau conduși cu 0-1 de Qarabag. O repriză secundă de vis a cehilor o readuce însă pe Viktoria în grupele celei mai importante competiții europene.

Viktoria Plzen – Qarabag 2-1 (0-0 în tur, 2-1 la general)
Au marcat: Kopic 58, Kiliment ’73 / Ozobic 38