Dorinel Munteanu, prima înfrângere din sezon. U Cluj își consolidează poziția de lider în Superliga. Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au făcut spectacol în repriza a doua

U Cluj a câștigat, pe teren propriu, scor 2-0, cu Oțelul, în meciul contând pentru etapa a 13-a din Superligă. Este prima înfrângere suferită de echipa lui Dorinel Munteanu în acest sezon.

Clujenii sunt pe primul loc în Superliga cu 26 de puncte, cu șase mai multe decât a doua clasată, CSU Craiova. Echipa lui Dorinel Munteanu este pe poziția a treia, cu 19 puncte.

U Cluj – Oțelul 2-0

După o primă repriză lipsită de ocazii, scorul a fost 0-0. În partea a doua, Andrei Chivulete le-a acordat celor de la U Cluj un penalty, după un henț al lui Zivulic, iar Dan Nistor a deschis scorul. Centralul a avut nevoie să revadă imaginile pe monitor înainte de a lua decizia.

Câteva minute mai târziu, gazdele și-au mărit avantajul. Mamadou Thiam a marcat cu capul după ce Iustin Popescu a respins șutul lui Blănuță.

După golurile gazdelor, Dorinel Munteanu a împietrit pe marginea terenului.

Echipele de start:

U Cluj : Gertmonas – Boboc, Van Der Werff, I.Cristea, Briz – Silaghi, Simion, Bic, Chipciu – Nistor, Thiam
Rezerve: Gorcea, Oancea, Mitrea, Codrea, Popescu, Oaidă, Rață, Bota, Tchassem Miranyan, Pereira, Blănuță
Absent: Masoero (suspendat)
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Oțelul : I. Popescu – Maftei, Zivulic, Stevanovic, M. Silva – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, Juric, Al. Pop
Rezerve: Dur-Bozoancă, Adăscăliței, Rus, Gallo, Tomasevic, Zhelev, Neagu, Tănasă, N.Roșu, Duric, Andronache, Angha
Absenți: –
Antrenor Dorinel Munteanu

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Florin Chivulete (București). Asistenți: Ferencz Tunyogi (Zalău), Andrei Constantinescu (București)
Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari). Asistent VAR: Mircea Orbuleț (București)