Dinamo domină total handbalul românesc! A luat și cupa, după ce a învins dramatic dușmanul istoric, pe Steaua!

Steaua a început în forță, iar prima repriză a fost a ei, la pauză având avantaj de trei goluri, 16-13. După pauză însă Dinamo s-a întors mai limpede și mai decisă. Încet-încet, a reechilibrat balanța, iar o bună bucată de timp, meciul s-a jucat pe contre.

În ultimele minute, însă, echipa pregătită de celebrul Xavier Pascual, spaniolul care e și selecționerul naționalei masculine de handbal a României, s-a desprins la două goluri. Steaua a înscris rapid, însă a ratat o lovitură de la 7 metri și ultimul atac, în superioritate.

Mai erau 20 de secunde rămase, iar CSA a avut egalarea în mâna lui Șandru, dar Ghedbane a blocat șutul. S-a terminat 24-23 (13-16), în finala desfăşurată în Sala Sporturilor din Constanţa, iar Dinamo a început petrecerea.

Pentru Dinamo au marcat: Raul Campos Nantes 7 goluri, Mamdouh Shebib 6, Nicuşor Negru 2, Vali Ghionea 2, Eduardo Gurbindo 1, Alex Garcia 1, Dan Racoţea 1, Octavian Bizău 1, Javier Humet 1, Robert Militaru 1, Ahmed Nasralla Khairi 1.

Steaua a înscris prin: Golurile Stelei au fost reuşite de Andrei Mihalcea 7, Dragoş Hanţaru 5, Gabriel Burlacu 4, Sabin Constantina 3, Ciprian Şandru 2, Nemanja Grbovic 2.

Dinamo câștigase deja titlul de campioană cu numărul 18 din palmares, iar după victoria cu eterna rivală din Cupă, a reușit eventul. Este al șaptelea trofeu din vitrina clubului, și al treilea consecutiv după cele din 1979, 1982, 1988, 2017, 2020 şi 2021. Steaua rămâne liderul ierarhiei all-time, cu 9 trofee.