Dinamo a măturat pe jos cu Porto în Champions League

Echipa de handbal masculin a clubului Dinamo a învins pe Poro cu scorul de 32-27 în grupele Champions League.

Formația pregătită de Xavi Pascual era cotată ca mare favorită înaintea meciului cu portughezii.

Dinamo păstrează șanse de a merge mai departe

Începutul partidei a fost unul echilibrat, în care nu a existat o diferență clară pe tabelă. Finalul primei părți a adus un avans de un gol pentru Dinamo.

Repriza secundă a fost mai bună pentru campioana României, care s-a desprins la mai multe goluri avans în câteva rânduri și a controlat în întregime jocul.

Portughezii au ținut însă aproape, iar cu 6 minute înainte de final, diferența de pe tabelă era de doar un gol. Lucrurile s-au schimbat după un timeout al lui Xavi Pascual, „Dulăii” s-au desprins și au câștigat în final, 32-27, cu FC Porto.

Dinamo se află pe locul 5 în grupă și păstrează șanse la calificarea în faza următoare a Ligii Campionilor la handbal.