Dezvăluirea momentului despre Sorana Cîrstea! Cu cine se bate românca pentru sferturi la Roma. A câştigat o sumă importantă de bani

Dezvăluirea momentului despre Sorana Cîrstea! S-a aflat cu cine se bate românca pentru sferturi la Roma. A câştigat o sumă importantă de bani după ultima performanţă din capitala Italiei.

Sorana Cîrstea e în mare formă. Locul 32 WTA, s-a calificat, sâmbătă, în optimile turneului de categorie WTA 1000 de la Roma. A trecut în turul trei de Marketa Vondrousova, din Cehia, cap de serie 6 şi locul 6 WTA.

Dezvăluirea momentului despre Sorana Cîrstea!

În faza următoare, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Madison Keys, din SUA, locul 16 WTA. Americanca a învins-o pe Beatriz Haddad Maia, locul 13 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-3, în două ore i jumătate.

Cîrstea şi Keys au mai fost adversare de două ori, în 2019 la Madrid şi în 2023 la Indian Wells. În 2019, Cîrstea s-a impus cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1. În 2023 s-a impus tot românca, însă beneficiind de abandonul adversarei sale după un set, la scorul 6-1.

Cîrstea s-a impus în turul 3 cu scorul de 7-6 (1), 6-3, într-o oră şi 37 de minute. Vondrousova a ajuns în turul trei trecând în runda a doua de Ana Bogdan. Calificarea în optimi asigură un premiu de 52.480 de euro şi 120 de puncte pentru cea mai bine clasată jucătoare din România.