Derby senzațional! CFR Cluj – FCSB 0-1. Vicecampioana dă lovitura în Gruia în ultimele minute. Pe un ger năprasnic, meciul a fost în pericol să nu se dispute din cauza nocturnei /Foto

Derby-ul din Gruia a început cu 10 minute întârziere din cauza nocturnei care a refuzat să funcționeze timp de aproape 30 de minute.

FCSB a reușit să dea lovitura în Gruia în minutul 86 prin Edjouma, care a profitat de o pasă excelentă a lui Octavian Popescu.

Derby dramatic în Gruia

Prima repriză a fost extrem de spectaculoasă, iar cele două echipe s-au întrecut în ocazii ratate.

La rampă au ieșit cei doi portari, Scuffen și Târnovanu, care au făcut minuni la bombardamentele adversarilor.

Cordea din 5 metri și Krasniqi cu un șut năpraznic din marginea careului nu au reușit să deschidă scorul.

Prima repriză s-a încheiat 0-0, cu FCSB fiind echipa care a încercat mai mult și a creat mai mult pericol la poarta clujenilor.

A 2-a repriză a fost una de luptă dar mai săracă în ocazii decât prima parte a meciului.

Șutul lui Octavian Popescu din minutul 51 l-a pus la încercare pe Scuffet.

Prima șansă pentru CFR, din a 2-a parte, a venit în minutul 70 atunci când Yeboah a fost bine lansat de Krasniqi în 7 metri dar Târnovanu s-a opus senzațional și a respins șutul nigerianului.

Tot Yeboah a insistat să îl facă mare pe Târnovanu și în minutul 81 atunci când a șutat moale din careul mic, iar portarul lui FCSB a respins ușor mingea.

Malcom Edjouma a fost cel care a dat lovitura de grație în Gruia. Mijlocașul a profitat de o pasă excepțională oferită de Octavian Popescu, în minutul 86.

Echipele de start:

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri,. Burcă, Camora – Boateng, Muhar, Cvek – Petrila, Janga, Krasniqi
Rezerve: Bălgrădean, Braun, Kolinger, Hoban, Bordeianu, Deac, Fica, Birligea, Yeboah
Antrenor: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Cristea, Tamm, Radunovic – Edjouma, Șut, Olaru – Cordea, Compagno, Oct.Popescu
Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Miculescu, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu
Antrenor: Mihai Pintilii