Derby nebun la Ovidiu! S-a terminat Farul – FCSB. Ce au făcut băieții lui Elias Charalambous

Derby nebun la Ovidiu. Farul a pierdut, scor 0-1, în fața celor de la FCSB, în etapa a 9-a a Superligii.

Elevii lui Elias Charalambous rămân pe primul loc în Superliga cu 21 de puncte, în timp ce campioana României este pe 11, cu 9 puncte.

Prima ocazie a aparținut oaspeților. În minutul 5, Coman a înălțat un balon, iar Octavian Popescu a reluat cu capul, dar Aioani a prins fără probleme. Trei minute mai târziu, Coman și-a încercat din nou norocul.

Grigoryan a șutat periculos din careu, în minutul 10, dar balonul a trecut pe lângă poarta roș-albaștrilor. Ocaziile au continuat de ambele părți. În prelungirile primei reprize, Andrea Compagno a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

FCSB a deschis scorul în repriza secundă din lovitură de pedeapsă. Sebastian Colțescu a arătat punctul cu var după un contact ușor între Adrian Șut și Tudor Băluță, iar Olaru a marcat.

Gică Hagi a făcut o adevărată criză de nervi și s-a ales cu un cartonaș galben.

Ocaziile au continuat de ambele părți, dar scorul nu s-a schimbat.

Farul – FCSB. Echipele de start

FARUL : Aioani – Dussaut, Larie (cpt.), Artean, Kiki – Băluță, Nedelcu, Grameni – Grigoryan, L. Munteanu, Budescu
Rezerve: Buzbuchi – Sîrbu, M. Popescu, Boli, N. Popescu, Vînă, Mazilu, Andronache, Sali
Absenți: –
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FCSB : Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu, Șut, Olaru (cpt.) – Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Miculescu, Lixandru, M. Toma, Radaslavescu, Djokovic
Absent: Chiricheş (accidentat)
ANTRENOR: Elias Charalambous

STADION: „Academia Gheorghe Hagi”
ARBITRU: Sebastian Colțescu / A1: Radu Ghinguleac; A2: Daniel Mitruţi
ARBITRU VAR: Marcel Bîrsan; ARBITRU AVAR: Mariana Trandafir