Derby decis la VAR! S-a terminat Rapid-FCSB. Arbitraj de județ în Giulești

Partida dintre Rapid și FCSB, din etapa a 5-a a play-off-ului Superligii s-a încheiat cu scorul de 1-0, după un meci cu mari greșeli de arbitraj.

Începutul partidei a fost unul tensionat. În primele minute ale meciului din Giulești, Răzvan Onea a avut o intrare criminală asupra lui Florinel Coman. Arbitrii din camera VAR nu au semnalizat nimic însă, iar rapidistul s-a ales doar cu un cartonaș galben.

Formația de sub podul Grand a punctat prima, în minutul 21. După o pasă primită de la Ioniță, Alexandru Albu a reușit să marcheze în poarta lui Târnovanu, cu o finalizare frumoasă.

Intrările tari nu s-au oprit însă, iar Dragoș Grigore a avut o intervenție deosebit de periculoasă, după un duel cu Andrea Compagno. Giuleștenii au fost iertați din nou de arbitru, iar fundașul a primit doar un cartonaș galben.

Repriza secundă a debutat cu o FCSB mult mai periculoasă, dar care a irosit șanse extrem de mari.

Spre finalul partidei, jucătorii celor de la Rapid s-au retras în propria jumătate de teren, dar cei de la FCSB nu au reușit să profite de acest lucru.

Astfel, după mari greșeli de arbitraj, partida s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru Rapid, iar cei de la FCSB au ratat o ocazie importantă de a urca pe locul 2 în clasament.

După această partidă, FCSB rămâne pe locul al 3-lea în clasament, cu 37 de puncte, în timp ce Rapid se distanțează de Sepsi Sf. Gheorghe, fiind pe locul al 5-lea cu 31 de puncte.

Rapid – FCSB, echipele de start

RAPID (4-3-3): H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), Dr. Grigore, Morais – A. Albu, Kait, Al. Ioniță II – Sefer, Dugandzic, Bamgboye
REZERVE: Drăghia – P. Iacob, Fl. Ștefan, Emmers, Crepulja, Pănoiu, Ongenda, Papeau, Luckassen
ANTRENOR: Adrian Mutu

FCSB (4-3-3): Târnovanu – Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Edjouma, Șut, Olaru (cpt.) – Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman
REZERVE: A. Vlad – Miculescu, I. Cristea, Omrani, Ov. Popescu, Nikolov, Pantea, Radaslavescu, Cordea
ANTRENOR: Elias Charalambous

STADION: Superbet Arena – Giulești
ARBITRU: Horațiu Feșnic, A1: Valentin Avram (Bucureşti), A2: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca – Cluj), Arbitru VAR: Rares Vidican (Satu Mare), Arbitru AVAR: Vasile Marinescu (Bucureşti)