Dennis Man, în vizorul italienilor! Anunţul făcut după meciul cu kosovarii. Ce au scris despre prestaţia tricolorului

Dennis Man a făcut senzație în meciul de debut al României, în Liga Națiunilor! Tricolorii s-au impus cu scorul de 3-0 în fața primei reprezentative a statului Kosovo, vineri seară, la Priștina. Atacantul celor de la Parma a înscris un gol și a obținut un penalty, finalizat cu succes de către Răzvan Marin.

Odată cu evoluția sa, Dennis Man și-a atras un val de aprecieri asupra sa. A marcat un gol senzațional în minutul 40 al partidei și a obținut penalty cincisprezece minute mai târziu.

Dennis Man, în vizorul italienilor!

Italienii au avut numai cuvinte de laudă la adresa internaționalului român.

„S-au încheiat meciurile primei etape din Grupa C2 a Ligii Națiunilor. După ce Cipru a câștigat cu 1-0 în Lituania, Kosovo a fost învinsă acasă cu 0-3 de România.

Meciul a fost decis printr-o dublă a lui Razvan Marin de la Cagliari, unul dintr-un penalty, și un gol al atacantului Parmei, Dennis Man (n.r. – de fapt, ultimul gol a fost marcat de Denis Drăguș).

Pe final, Kosovo a jucat în zece jucători, Mergim Vojvoda, fundașul lui Torino, fiind eliminat în minutul 85, după ce a primit al doilea cartonaș galben!”, a punctat Gazzetta di Parma.

„Succes pentru România!”

„Succes frumos pentru România la debutul în această ediție a Ligii Națiunilor. Echipa română a scăpat, de fapt, de Kosovo, câștigând cu 3-0, grație unui gol marcat în prima repriză și a două după pauză.

Printre protagoniștii serii s-au numărat cei doi atacanți de la Parma, Dennis Man și Valentin Mihăilă. Primul a marcat golul care a deschis scorul, profitând de pasa decisivă primită de Răzvan Marin, de la Cagliari.

Marin însuși a dus scorul la 2-0, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. Și Valentin Mihăilă a jucat bine, dând pasa la golul al treilea, după ce până atunci lovise bara de două ori!”, a completat ParmaLive.