Dennis Man face senzaţie la Parma! Tricolorul nu are rival în Serie B. Edi Iordănescu trebuie să ştie

Dennis Man face senzaţie la Parma! Tricolorul nu are rival în Serie B. Edi Iordănescu trebuie să ştie. Cruciaţii au reuşit o nouă victorie crucială în lupta pentru promovarea în Serie A. S-au impus cu 2-1 în faţa celor de la Brescia.

Meciul din etapa a 29-a din Serie B a fost decis de atacantul român Dennis Man. Acesta a marcat unul din golurile gazdelor.

Dennis Man face senzaţie la Parma!

Oaspeţii au deschis scorul, în minutul 16, prin Jallow. Apoi, Mihăilă a obţinut un penalty, în minutul 40, la intervenţia lui Bertagnoli. A executat polonezul Benedyczak, dar portarul brescian Avella a apărat şutul parmegianului.

Egalarea a venit în minutul 52, din piciorul lui Dennis Man, rămas în situaţie de unu la unu cu portarul Avella. În minutul 87 oaspeţii au rămas în zece, după eliminarea lui Huard pentru al doilea galben, primit după ce brescianul l-a faultat pe Man. Enrico del Prato a reuşit să aducă victoria Parmei, în minutul 89.

Românii Dennis Man şi Valentin Mihăilă au fost titulari la Parma. Mihăilă a fost schimbat în minutul 76. În clasament, Parma este lider, cu 62 de puncte, în timp ce Brescia ocupă poziţia a 7-a, cu 38 de puncte.

Dennis Man a atins 100 de meciuri la Parma și a fost premiat de italieni. Fostul jucător de la FCSB a primit un cadou surprinzător din partea oficialilor echipei sale.

Înainte de startul duelului cu Brescia, Dennis Man a fost premiat de oficialii lui Parma. Nu a fost singurul. A primit, alături de Enrico Delprato, un tricou cu numărul „100” inscripționat, dar și două figurine cu jucători de fotbal. Figurina primită de Man avea pe spate numărul 98, care este purtat de român. Cea a lui Delprato numărul 15, pe care acesta îl are la Parma.

Dennis Man a ajuns la Parma de la FCSB, în iarna anului 2021. Atunci, italienii îl cumpărau pe jucător de la echipa lui Gigi Becali pentru suma de 11 milioane de euro.