Denis Alibec nu a rămas dator. I-a răspuns lui Marius Șumudică, după ce antrenorul a făcut praf naționala României

Denis Alibec nu a rămas dator. După victoria cu Belarus, fotbalistul lui Gică Hagi i-a răspuns fostului său antrenor. Asta după ce Marius Șumudică declarase că tricolorii vor ocupa locul 4 în grupa preliminară pentru EURO 2024.

Naționala României a învins Belarus, scor 2-1, și a adunat 6 puncte, fiind pe locul 2 în grupă.

Denis Alibec săgeți către Marius Șumudică

Denis Alibec a fost deranjat de afirmațiile făcute de fostul său antrenor. După meciul cu Belarus, fotbalistul celor de la Farul nu a ratat ocazia pentru a-i da peste nas lui Șumudică. În ciuda celor spune de antrenor, Alibec este convins că România se poate califica la EURO 2024.

„Ne bucurăm că am reușit să câștigăm ambele meciuri, chiar dacă a doua repriză a fost foarte slabă. Important e că am reușit să marcăm două goluri în prima repriză. Important e că am luat 6 puncte. Să jucăm noi așa și să câștigăm toate meciurile.

În România se vorbește de națională, nimeni nu are încredere în noi. Trebuie să fim uniți, să le arătăm că greșesc și să mergem la EURO. Eu nu mai citesc presa de câțiva ani, nu mă mai interesează. Niciodată nu sunt alături de noi, mereu caută scuze. Noi suntem mulțumiți că am 6 puncte.

Dacă jucăm ca în prima repriză putem să batem pe oricine… Normal că toate echipele au șanse la calificare, noi trebuie să mergem acolo și să luăm puncte. Noi mergem să luăm șase și de la următoarele meciuri.

Nu e nicio presiune. Noi venim aici să jucăm pentru țară, pentru tricolor, pentru noi și familiile noastre”, a spus Denis Alibec după victoria României.

Marius Șumudică, pronostic sumbru

Păi cu o astfel de mentalitate și cum i-am văzut acum, eu vă spun că locul patru este al nostru, nu ni-l ia nimeni. Dacă nu te califici din grupa asta, nu că e rușinos, ci trebuie să-ți iei legitimația și să-i dai foc.

Dacă nu te califici din grupa asta, e ca și cum ai pierde cu Tunari, cu Sticla Arieșul Turda. Așa o văd eu. Poate sunt eu mai exigent și o să zică lumea că vorbește Șumudică din afară. Ar fi un eșec impardonabil și cred că ar trebui să plece toată lumea, de la A la Z.

Toată lumea! Dacă eu nu am rezultate la echipa de club și pleacă președintele, crezi că mai rămâne antrenorul? Pleacă toți!”, a fost declarația care i-a scos din sărite pe tricolori.