Decizie şocantă a lui Jordan Chiles! Ce a făcut după ce a pierdut medalia de bronz în faţa Anei Bărbosu. Scandal uriaş la Jocurile Olimpice 2024 / Foto

Decizie şocantă a lui Jordan Chiles! S-a aflat ce a făcut după ce a pierdut medalia de bronz în faţa Anei Bărbosu. Scandal uriaş la Jocurile Olimpice 2024. TAS i-a dat dreptate româncei şi i-a înapoiat medalia de bronz.

Ana Bărbosu a învins-o la sol, dar şi la TAS pe Jordan Chiles. Imediat după decizia tribunalului din Elveţia americanca pare că s-a prăbuşit emoţional.

Decizie şocantă a lui Jordan Chiles!

Cei de la Tribunalul de Arbitraj Sportiv au admis contestaţia Anei Bărbosu care a semnalat faptul că sportiva din Statele Unite a depus contestaţie în finala la sol după timpul regulamentar. Astfel, Chiles a pierdut medalia de bronz şi a revenit pe locul 5 în clasament, în timp ce Ana Bărbosu a urcat pe podium.

Imediat după verdictul anunţat de TAS, Jordan Chiles a reacţionat. Gimnasta americancă a anunţat că nu va mai intra pe social media pentru a-şi proteja sănătatea mentală. „Îmi iau acest timp şi ies de pe social media pentru sănătatea mea mentală. Mulţumesc”, a fost mesajul scurt postat de Jordan Chiles, pe contul său de Instagram.

Cu două ore înainte de aflarea verdictului, Jordan Chiles postase un mesaj sugestiv pe Instagram. Americanca a pus la story patru inimi frânte. În urma deciziei de la TAS, România a ajuns la 9 medalii la Jocurile Olimpice de la Paris.