Debut magic în Champions League. Marea favorită s-a impus fără emoții /VIDEO

Marți seară a fost dată lovitura de start în noul sezon de UEFA Champions League.

Pe afișul zilei s-au aflat campioanele din Italia, Anglia, Spania și Franța și am avut parte și de un duel-șoc între PSG și Juventus.

Favorita specialiștilor a defilat la Sevilla și a câștigat meciul cu 4-0

Manchester City a reuşit un galop de sănătate, 4-0 în deplasare cu Sevilla. Haaland a reușit o dublă, iar Phil Foden şi Ruben Dias au completat tabela de marcaj.

În șocul serii, PSG a învins-o pe Juventus cu 2-1. Kylian Mbappe, cu o dublă în prima jumătate de oră, a stabilit scorul primei reprize (2-0). Pentru Juventus a punctat americanul Weston McKennie în minutul 53, stabilind și scorul final, PSG-Juventus 2-1.

Regina Europei, Real Madrid, a câștigat fără emoții în fața celor de la Celtic cu scorul de 3-0. Bucuria rezultatului a fost însă umbrită de o accidentare suferită de cel mai bun om al madrilenilor, Karim Benzema, care a părăsit terenul după doar 30 de minute de joc. Golurile lui Real Madrid au fost semnate de Vinicius Junior, Luka Modric și Eden Hazard.

Dinamo Zagreb – Chelsea Londra 1-0
A marcat: Mislav Orsic 13.

RB Salzburg – AC Milan 1-1
Au marcat: Noah Okafor 28, respectiv Alexis Saelemaekers 40.

Grupa F
Celtic Glasgow – Real Madrid 0-3
Au marcat: Vinicius Junior 56, Luka Modric 60, Eden Hazard 77.

RB Leipzig – Şahtior Donţek 1-4
Au marcat: Mohamed Simakan 57/ Marian Şved 16, 58, Mihailo Mudrik 76, Lassina Traore 85.