Debut împiedicat pentru vicecampioană! Nou-promovata Universitatea Cluj, egala FCSB-ului în cel mai spectaculos meci al etapei

Cei 19.237 de spectatori prezenți pe Arena Națională au pompat la greu adrenalină în ceea ce se anunța inițial un duel dezechilibrat între vicecampioana României și o nou-promovată. Însă n-a fost practic nicio diferență între FCSB și Universitatea Cluj. Ba mai mult, echipa care a dictat dinamica scorului pe tabelă a fost echipa oaspete.

În minutul 24, Dragos Tescan a reușit să înscrie, însă Chipciu s-a interpus pe traiectorie cu mâna, iar arbitrii din camera VAR i-au transmis centralului Barbu că golul nu este valabil.

Și nu a fost valabil nici golul lui Florin Tănase din minutul 34, anulat cu ajutorul VAR-ului pe motiv de ofsaid. Nu a fost nici penalty la Romario Pires, deși a jucat mingea cu mâna, în minutul 4o.

Dar în loc să fie 3-O la pauză pentru FCSB, așa cum ordonase Gigi Becali, U Cluj a intrat la vestiare cu avantaj de un gol. A înscris fostul rapidist Adrian Bălan.

FCSB a început repriza a doua fără Cordea, Edjouma și Șerban. Și a mutat presiunea la poarta lui Gorcea. Care a comis-o în minutul 54. Verificarea VAR a dat câștig de cauză gazdelor, care au transformat lovitura de la 11 metri prin Tănase. Iar meciul s-a desfășurat de acum înainte pe contre.

Doi boxeri cu garda jos, căutând decisiva. Și au fost câteva ocazii, cea mai mare – o bară – trecută în contul lui Ianis Stoica, însă și FCSB-ului i-a trecut glonțul pe la ureche. S-a terminat 1-1, un semieșec pentru vicecampioana României, care joi are și primul meci în Conference League.