Debut fabulos pentru tricolori la EURO 2024! S-a terminat România-Ucraina. Băieţii lui Edi Iordănescu s-au distrat la Munchen / Foto

Debut fabulos pentru tricolori la EURO 2024! S-a terminat România-Ucraina. Băieţii lui Edi Iordănescu s-au distrat la Munchen. A fost un meci perfect ;i un debut de vis pentru naţionala noastră în Germania.

România lui Edi Iordănescu s-a distrat cu Ucraina, la debutul naţionalei la EURO 2024. Tricolorii au făcut scor în faţa vecinilor.

S-a terminat România-Ucraina

Băieţii lui Edi Iordănescu nu le-au dat nicio şansă ucrainenilor. În prima repriză, oamenii lui Rebrov nu au tras niciun şut pe poartă. Florinel Coman a fost primul care l-a încercat pe Lunin. Apoi, tricolorii au profitat de o gafă de judeţ a ucrainenilor şi au deschis scorul. Drăguş a dat tonul la presing, mingea a ajuns la Nicuşor Stanciu care a reuşit un gol de generic.

Startul reprizei secunde a fost de vis pentru băieţii lui Edi Iordănescu. Mai întâi, Răzvan Marin a dublat avantajul cu un şut de la distanţă. Apoi, peste doar 4 minute, Drăguş a marcat şi el. În minutul 77, Sudakov a tras primul şut pe poarta lui Niţă. Portarul nostru a fost la post. Scor final România-Ucraina 3-0 şi tricolorii încep perfect EURO 2024.

România – Ucraina, echipe de start:

ROMÂNIA (4-3-3): Fl. Niță – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Coman
Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Mihăilă, Pușcaș, Alibec, Bîrligea
Selecționer: Edward Iordănescu

UCRAINA (4-3-3): Andriy Lunin – Yukhym Konoplya, Ilya Zabarnyi, Mykola Matvienko, Oleksandr Zinchenko – Mykola Shaparenko, Taras Stepanenko, Georgiy Sudakov -Viktor Tsygankov, Artem Dovbyk, Mykhaylo Mudryk
Rezerve: Buschchan, Trubin, Svatok, Tymchyk, Bondar, Talovierov, Zubkov, Shaparenko, Malinovskyi, Sydorchuk, Yaremchuk, Vanat, Yarmolenko
Absent: Mykolenko (accidentat)
Selecționer: Serghei Rebrov