De ce a pierdut Simona Halep meciul cu Paula Badosa?! Un apropiat al româncei a dat verdictul. Noile probleme cu care se confruntă sportiva.

Simona Halep a pierdut în primul tur al turneului de la Miami in fața Paulei Badosa. Imediat după înfrângere au ieșit la iveală si câteva dintre problemele cu care se confruntă sportiva după revenirea în circuitul WTA, dezvăluiri făcute chiar de un apropiat al româncei.

Simona Halep a început în forță meciul împotriva spanioloaicei, deși sportiva a avut o pauză lungă de 569 de zile. Totuși, nu a renunțat la antrenamente.

De ce a pierdut Simona Halep meciul cu Paula Badosa?!

După revenirea în tenis, Simona Halep a tras tare pentru un succes în fața adversarei sale, dar părerea lui George Cosac este că în jocul Simonei se resimte pauza foarte lungă.
Dorința imensă pe care a avut-o Halep a fost remarcată de președintele Federației Române de Tenis. Simona Halep a cedat în trei seturi in fața Paulei Badosa (locul 80 WTA),cu scorul 1-6, 6-4, 6-3, în primul tur la Miami Open.

„A lăsat-o concentrarea. Pauza mare și-a spus cuvântul!” declară George Cosac care susține că Simona Halep și-a pierdut concentrarea pe finalul partidei și că meciul trebuia sa se decidă in două seturi.

„Am anticipat cam tot ceea ce s-a întâmplat în acest meci. Simona Halep a avut o dorință foarte mare. A avut și șansa ei în setul al doilea.

Totuși, cu fiecare punct care trecea, a lăsat-o concentrarea. Această pauză mare, de un an și jumătate, și-a spus cuvântul”, a spus George Cosac, pentru ProSport.

„E foarte greu în astfel de momente!”

Cosac a tras o singură concluzie în urma eșecului suferit la Miami: „Simona Halep mai poate să joace la cel mai înalt nivel.”

„E foarte greu în astfel de momente într-un sport individual, așa cum este tenisul. Într-o echipă te mai ajută colegii, aici n-ai cum să faci asta. Simona a trecut prin frustrări în ultima perioadă, a avut parte de stres, nu este ușor. În primul set am văzut multă plăcere, au fost și greșelile neforțate făcute de Badosa. Îmi doresc ca mâine dimineața, când se trezește, să nu aibă probleme medicale. Asta este important! Cert este că sportiva are nevoie de foarte multă muncă în continuare, iar astfel poate să mai joace la cel mai înalt nivel”, a completat Cosac.

Anul 2024 a bifat a opta prezenţă a Simonei Halep la turneul de la Miami, unde a avut 21 de victorii. În anul 2015 și 2019 a jucat semifinalele competiției. Acum 569 de zile a jucat Simona Halep ultimul meci în circuitul WTA.