David Popovici surprinde pe toată lumea! Anunţ clar al campionului român înaintea Jocurilor Olimpice. Tocmai a câştigat 4 medalii de aur

David Popovici surprinde pe toată lumea cu declarațiile sale! Anunţ clar al campionului român, înaintea Jocurilor Olimpice. Tocmai a câştigat cea de-a patra medalie de aur. A făcut legea la Campionatele Naţionale de la Otopeni.

David Popovici a concurat la Campionatele Naționale de Înot ale României, care au avut loc la Otopeni. Acesta a obținut medalia de aur la cursa de 400 de metri liber, cu timpul 3:47,54., mai bun decat în 2022, 3:47,99 la Roma.

David Popovici surprinde pe toată lumea!

David a câştigat medalii de aur la toate întrecerile la care a participat. A fost primul la 100 de metri liber, după ce câştigase şi la 50 de metri, 200 de metri și 400 de metri.

„Nu mai înotasem de doi ani această probă, uitasem complet cum se simte, de asta am vrut să o înot, am luat-o ca pe o provocare. Eram curios să văd cum se mai simte mai mult de 200 de metri, mai mult de patru bazin. Mă ajută să-mi îmbunătățesc și să-mi cresc anduranța și cumva rezistența la efort.

Nu-mi place. Nu-mi place proba asta, dar antrenorul meu crede că pot să fiu foarte bun la ea. Nu că mă forțează, dar mi-a propus-o. Eu am fost de acord și sunt destul de mulțumit de cum a ieșit. Urmează să vorbim, să analizăm în întregime cursa.Nu încerc să repet performanțele pe care le-am reușit în 2022. Adică nu încerc să-mi aduc aminte de cum s-a simțit și să încerc să reproduc, să imit.

Și încerc să învăț de la zero. Pentru că sunt altfel, m-am schimbat, m-am maturizat, am crescut, m-am înălțat, am mai pus puțini mușchi. OK, nu mai sunt la fel de bronzat ca în vara aia, dar o să mă bronzez”, a povestit, relaxat, David Popovici.

Ce spune David Popovici despre Jocurile Olimpice de la Paris?!

Sportivul se pregătește pentru participarea la Jocurile Olimpice de la Paris, 2024.

”Încerc să nu mă gândesc la asta atât de mult, pentru că, deși, da, sunt Jocurile Olimpice, e o competiție mult mai importantă, cu mult mai mulți rivali, cei mai buni din lume, până la urmă e tot doar atât. E o competiție.

Adică nu e ceva ce nu am mai făcut. Sunt numai 4 zile de competiție, iar pentru mine câteva minute. Adică mă antrenez ani și ani de zile pentru a înota cât? Cinci minute de-a lungul a patru zile! Cum zicea și Usain Bolt: m-am antrenat 4 ani pentru a alerga 9,58 secunde”, a mai spus David.