David Popovici și Patrick Sebastian Dinu, în cursa pentru medalii la CM de Natație Juniori

David Popovici s-a calificat sâmbătă în finala probei de 100m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Natație pentru juniori.

Tânărul de 17 ani ce a fost cel mai rapid înotător din semifinalele competiției de la Lima (Peru). Popovici a înotat în a doua semifinală și a oprit cronometrul la 48.17, cea mai bună performanță la general, asta deși nu a forțat deloc.

În cursa pentru medalii va fi prezent și Patrick Sebastian Dinu, după ce sportivul nostru a terminat pe locul doi în prima semifinală (50.22 – al cincilea timp la general).

În finală s-au mai calificat cehul Tobias Kern (50.08), croatul Jere Hribar (50.12), cipriotul Nikolas Antoniou (50.13), francezul Nans Mazellier (50.27), italianul Francesco Lazzari (50.39) și argentinianul Matias Santiso (50.40).

Finala de la 100 m liber va avea loc luni, 5 septembrie, de la ora 02:02 (ora României).

Popovici a câștigat la Lima medalia de aur în proba de 200m, aur la ștafetă masculină 4x100m liber și argint la ștafetă mixtă 4x100m liber.