David Popovici, rege la Otopeni! Performanță importantă pentru român. Două medalii de aur în prima zi

David Popovici a început în forță Campionatele Naționale, care au loc în bazinul de la Otopeni. Campionul mondial și european este înscris în șase probe individuale.

Înotătorul de la Dinamo a câștigat medalia de aur în finala de 50 de metri liber. A terminat cu timpul de 22.62 secunde. Popovici i-a devansat pe Constantin George Alexandru Stoica (22.96) și Patrick Sebastian Dinu (23.31).

„Am încercat ceva nou, să înot cu brațele întinse. Nu prea îmi place, dar sunt la un concurs la care experimentez. Sunt mulțumit de ce am reușit. Profit că nu sunt la un concurs cu miză foarte mare. Sunt bucuros”, a spus Popovici la TVR 1, după cursă.

David Popovici a luat aurul și în proba de 100 de metri spate, cu timpul de 54.74. A fost urmat în clasament de Denis Laurean Popescu, 55.0, și Robert Andrei Badea, 58.89.

Zilele următoare, Popovici va evolua la 50 m fluture, 100 m liber, 100 m fluture şi 400 m liber.

Competiţia se desfăşoară la Otopeni, între 5 şi 9 aprilie.