David Popovici, primele declarații după ce a câștigat a treia medalie de aur la Campionatul Național

David Popovici s-a impus în finala de 400 m liber în cadrul Campionatului Național de înot în bazin scurt.

Campionul mondial a obţinut la Otopeni alte două medalii de aur, la 100 m liber şi 200 m liber, dar și una de argint la 100 m mixt.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 3:43.00, iar pe locul doi s-a clasat Vlad Ştefan Stanciu (CSA Steaua), cu timpul 3:43.76.

”A fost o cursă frumoasă. Mă bucur că l-am avut pe Vlad lângă mine. Nu cred că aș fi putut înota așa repede dacă nu era el acolo. Și cred că valabil și invers. Ambii ne-am afirmat la nivel înalt, ne mai antrenăm împreună și știu că e un adversar redutabil.

A fost un an glorios. Vreau ca următorii ani să fie și mai impresionați. Vreau să inspir cât mai mulți ani să se apuce de sport și să ducă o viață sănătoasă”, a declarat Popovici.

David Popovici: „Nu sunt Michael Phelps”

”Eu nu prea am Sărbători. Nu sunt Michael Phelps, care nu a lipsit o zi de la antrenamente în 6 ani. O să-mi iau puțin liber. Sărbătorile înseamnă maximum 3 zile libere, cu tot cu Crăciun și Revelion. Dar îmi place așa. Asta mi-e rutina, ăsta e programul, iar asta m-a format.

Acum urmează Campionatele Mondiale în bazin scurt. Aici a fost o pregătire, era important să mă acomodez cu bazinul scurt. Nu pot să mint și să spun că îmi place, nu e timpul meu de bazin. Dar trebuie să fac și asta pentru că vreau să devin din ce în ce mai bun”, a mai spus David Popovici.