David Popovici nu s-a mai abţinut! Ce spune despre acuzaţiile la adresa noului campion olimpic. Americanii au rămas mască

David Popovici a fost și el întrebat despre situația noului campion olimpic. Românul, deținător al medaliei de bronz la proba de 100 m liber nu a avut un răspuns concret în ceea ce privește acuzațiile aduse înotătorului chinez.

David Popovici s-a clasat pe locul trei în proba de 100 m liber în finala de la JO 2024. Chinezul Pan Zhanle și-a doborât propriul record mondial și a cucerit medalia de aur în doar 46 de secunde si 40 de sutimi.

David Popovici nu s-a abținut!

Pan Zhanle a fost acuzat într-un fel sau altul de dopaj de către Brett Hawke. Fostul înotător și antrenor australian a provocat un scandal uriaș. Brett Hawke consideră că ceea ce a realizat chinezul în finala de la 100 de metri liber, nu este posibil. A terminat proba în doar 46 de secunde și 40 de sutimi. Precedentul său record mondial fiind de 46:80.

Americanii de la Swimming World Magazine le-au adresat câteva întrebări și celorlalți doi medaliați. Popovici și Chalmers au vorbit despre situația actuală. Înotătorul român a dat un răspuns de șase cuvinte în limba engleză, care se traduce: ”Oricine e nevinovat până la proba contrarie”.

”Eu am făcut tot ce a depins de mine să câștig. Sunt sigur că toată lumea face același lucru și respectă în continuare sportul și integritatea lui. Da, cred că a făcut tot ce a depins de el să ajungă acolo și merită medalia de aur”, a fost răspunsul lui Kyle Chalmers.