David Popovici, mesaj emoționant. Ce a postat târziu în noapte după ce a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice. Fanii au reacționat imediat

David Popovici a câștigat medalia de bronz în cursa de 100 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a obținut titlul olimpic la 200 de metri.

În jurul orei 3, înotătorul român a postat un mesaj emoționant pe contul său de socializare. Popovici este deocamdată singurul român medaliat la Paris.

David Popovici, mesaj emoționant

David Popovici a adus, miercuri seară, a cincea medalie de bronz şi 11-a medalie în total pentru România la înot, în istoria Jocurilor Olimpice. A ocupat locul 3 în cursa de 100 de metri, după ce luni a obţinut aurul la 200 metri liber. Celelalte trei medalii de aur au fost câştigate de Diana Mocanu (2000) şi Camelia Potec (2006).

Campionul nostru a terminat cursa de miercuri cu timpul de 47,49 de secunde, cu o sutime în spatele locului doi. Titlul olimpic la 100 m liber a fost câștigat de chinezul Pan Zhanle.

Târziu în noapte, Popovici a postat un mesaj emoționant pe pagina sa de Facebook.

„V-am simțit! Vă mulțumesc! 🇷🇴 România 🇷🇴”, a fost mesajul postat de Popovici.

;

Fanii români au reacționat imediat și au postat sute de comentarii.

„Nu mai contează că nu e de aur, e de bronz”

„Foarte tare cursa. Nu mai contează că nu e de aur, e de bronz. E o medalie olimpică! Sunt al treilea cel mai bun din lume la o probă, primul la altă probă, sunt extraordinar de bucuros. Și cât de strâns a fost și acum! La locul doi am fost de-o sutime, iar locul patru a fost, de mine, tot la o sutime. Ăsta-i sportul!

Dar acum am terminat, pot vizita și eu Parisul. Sunt de atâtea zile aici și nu am văzut nimic, am stat doar baricadat în hotel, pe drumuri și aici. Mă gândesc de luni bune: «Oare ce voi face când voi termina?». Parisul m-a tratat foarte frumos și abia aștept să-l vizitez.

Obiectivul meu cel mai important a fost să-mi iasă cursele așa cum le-am antrenat și cred că m-am apropiat destul de tare. Sunt mulțumit, iar faptul că am și adunat două medalii mă face și mai fericit”, a declarat campionul olimpic după cursă.