David Popovici, în semifinale la 100 de metri liber. Pe ce loc s-a clasat campionul olimpic. A fost primul în seria sa

David Popovici a revenit în La Defense Arena pentru proba de 100 metri liber, după ce luni seara a devenit campion olimpic la 200 metri liber.

Românul a reușit un timp de 47,92 secunde, cel mai bun din seria lui. La total a fost al treilea, fiind devansat de americanul Jack Alexy (47,57) și francezul Maxime Grousset (47,70 secunde). Semifinalele au loc în această seară începând cu ora 21.30.

David Popovici, calificare în semifinale la 100 metri liber

David Popovici a revenit rapid în bazin după ce a devenit campion olimpic. Românul și-a câștigat seria la 100m liber, cu timpul de 47.92 de secunde. A întors al cincilea, dar a recuperat pe a doua lungime a bazinului și a fost cu o sutime de secundă mai rapid decât maghiarul Nandor Nemeth.

La total a înregistrat al treilea timp.

Optzeci și șase de sportivi au obținut calificarea la Paris în această probă. Aceștia au fost repartizați în zece serii.

Câștigătorii seriilor

Seria 1 – Josh Tarere, din Papua Noua Guinee (53,85 secunde)

Serie 2 – Ovesh Purahoo, din Mauritius (52,22 secunde)

Serie 3 – Zaid Faisal Alsarraj, din Arabia Saudită (51,21 secunde)

Serie 4 – Nikolas Antoniou, din Cipru (50,35 secunde)

Serie 5 – Lamar Taylor, din Bahamas (48,84 secunde)

Serie 6 – Mikel Schreuders, din Aruba (48,84 secunde)

Serie 7 –  Sergio de Celis Montalban, Spania (48,49)

Serie 8 – Jack Alexy, din SUA, (47,57 secunde)

Serie 9 – David Popovici, România (47,92 secunde)

Serie 10 –  Kyle Chalmers, Australia (48,07 secunde)

„Mă bucur pentru că am luptat până la final”

Popovici a plecat după miezul nopții din La Defense Arena. După ce a stat de vorbă cu jurnaliștii și s-a recuperat, a fost obligat să meargă și la controlul doping.

„Mă bucur pentru că am luptat până la final. Este un rezultat mare, este o realizare imensă. O să mă bucur după acest succes. Dacă eu am putut, un băiat obișnuit, doar cu o dorință foarte arzătoare și puternică, puteți și voi. Mă bucur, mă bucur foarte mult.

În primul rând, este o mare realizare pentru mine. Mă bucur că țara m-a urmărit. Au fost atât de mulți români și în tribune, părinții mei și sunt fericit că au urmărit și ei această cursă. Mă bucur pentru că am asistat împreună la acest succes

Sunt un băiat care înoată mai repede. Îmi cer scuze pentru emoțiile mele. Sunt un băiat obișnuit, care înoată repede.”, a declarat Popovici, la TVR Sport, după ce a devenit campion olimpic.