David Popovici, în colimatorul americanilor! Anunţ clar după Jocurile Olimpice 2024. Specialiştii au dat verdictul

David Popovici a câștigat aurul olimpic la proba de 200 metri liber, în cadrul celei mai recente ediții a Jocurilor Olimpice 2024! Americanii au analizat performanța atinsă de către român la Paris.

Presa de peste ocean este de părere că reușita lui David Popovici s-a datorat nivelului de forță generată în ultimii 15 metri.

David Popovici, în colimatorul americanilor!

De asemenea, înotătorul român a mai obținut și medalia de bronz, la proba de 100 metri liber.

„Proba de 200 de metri liber masculin a fost palpitantă, chiar dacă a fost «moartă» în cea mai mare parte a cursei. În cele din urmă, s-a rezumat la cine a făcut o mișcare la momentul potrivit în ultimii 15 metri.

Puținii înotători care au fost cei mai rapizi nu au fost cei care au terminat pe podium. În ultimii 15 metri, americanul Luke Hobson, românul David Popovici și britanicul Matt Richards au avut ascensiunile finale pentru. Popovici a avut un final perfect. Diferența dintre locul I și locul III a fost de 7 sutimi, dar Popovici a fost medaliat cu aur!”, a scris swimmingworldmagazine.com.

Românul a recunoscut faptul că ultimii 50 de metri au fost riscanți. Oricine s-ar fi putut impune în ultimă instanță.

„Am şi avut lacrimi în ochi de emoţii, la imn, la interviuri. De la 9 ani am visat la acest moment şi m-am pregătit pentru el. Am făcut o cursă bună, dar grea, pe ultimii 50 m am simtit adversarii lângă mine.

Vreau să le mulţumesc celor care m-au susţinut, dar şi celor care nu au crezut în mine. Sunt bucuros, habar nu am ce va fi la 100 m liber!”, spunea românul, după ce a câștigat aurul în proba lui favorită.