David Popovici i-a şocat pe englezi! Anunţ uluitor după victoria românului. Au trăit o adevărată dramă

David Popovici i-a uimit pe jurnaliști englezi după ce a reușit să îl învingă pe compatriotul lor cu doar 2 sutimi în finala probei de 200 de metri liber de la Jocurile Olimpice. Anunţ uluitor după victoria românului.

David Popovici a intrat în istoria înotului masculin din România după ce a obținut medalia de aur la JO 2024.

David Popovici i-a şocat pe englezi!

Pe locul doi a fost britanicul Matt Richards, care a dominat întreaga cursă, dar românul nostru a luat avânt în ultimele secunde.

Jurnaliști de la Daily Mail nu pot să conceapă faptul că sportivul lor a fost la doar 2 sutimi de medalia de aur, și este nevoit să se mulțumească cu locul 2. „Starul român David Popovici câștigă aurul cu 0,02 secunde, Matt Richards ia argintul, iar americanul Luke Hobson este al treilea. A fost o dramă, cu Duncan Scott imediat în urmă. O cursă remarcabilă din partea lui Richards, care a înotat pe culoarul cu numărul unu. Doar argint pentru Richards! Doamne, a fost atât de aproape!”.

„Anvergura aripilor lui David a făcut diferența”

Victoria lui David nu a fost trecută cu indiferență nici de BBC și The Athletic, secțiunea de sport a cotidianului american New York Times.

„Matt Richards a fost la doar 0,02 secunde de aur! Se pare că doar anvergura aripilor lui David Popovici a făcut diferența. Românul plesnește apa în semn de sărbătoare. David Popovici ia aurul, în timp ce britanicul Matt Richards ia argintul. Wow! A fost așa strâns. Americanul Luke Bobson ia bronzul”, a scris BBC,

„Maertens a condus prima sută de metri, americanul Hobson a țâșnit în frunte după întoarcerea de la 200 m, apoi Richards de pe culoarul 1 a privit în față și a preluat conducerea, dar în cele din urmă, David Popovici a ajuns primul la zid!

Doar 0,07 secunde i-au despărțit pe primii trei clasați! David Popovici, un român în vârstă de 19 ani, tocmai a câștigat o cursă absolut palpitantă pentru a lua aurul la 200 liber masculin, rezistând în fața britanicului Matthew Richards și a americanului Luke Hobson într-o cursă frenetică spre perete. Popovici a sosit în 1:44.72, cu doar două sutimi de secundă mai bun decât Richards și cu doar șapte sutimi înaintea lui Hobson!”, a notat și The New York Times.