David Popovici face istorie! Reuşită uriaşă pentru campionul român. A prins o nouă finală pentru medalii la Jocurile Olimpice 2024

David Popovici face istorie! Reuşită uriaşă pentru campionul român. Nu le-a dat nicio şansă adversarilor la Jocurile Olimpice 2024. După medalia de aur de la 200 de metri liber, sportivul nostru a intrat din nou în arenă.

După ce a fost al treilea în serii, David Popovici a făcut o nouă cursă bună în semifinale. S-a calificat în ultimul act al competiţiei.

David Popovici face istorie!

David Popovici a încheiat al doilea, în semifinala sa, după chinezul Pan Zhanle, marele său rival! Românul a avut timpul de 47.66. Per total, Popovici s-a claificat în marea finală cu al  cincilea timp.

Cu timpul de 47.66, Popovici este în finala pentru medalii cu al cincilea timp, după Pan Zhanle, Kyle Chalmers, Nandor Nemeth şi Maxime Grousset. Kyle Chalmers a câștigat prima semifinală, cu un timp de 47.59. Pe doi s-a clasat Nandor Nemeth, în timp ce podiumul a fost completat de Maxime Grousset.

Finala probei de 100 m este programată miercuri, 31 iulie, de la ora 23:39. Luni seara, David Popovici a cucerit aurul în proba de 200 de metri liber, la JO de la Paris, prima sa medalie olimpică.

Sursa foto captura Eurosport

David Popovici fusese primul în seria lui de la 100 de metri liber, cu timpul 47:92. A fost cel de al treilea timp din toate seriile.

David Popovici a cucerit aurul în proba de 200 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024. Înotătorul român a încheiat cursa cu timpul 1:44:72, devansându-i pe britanicul Matthew Richards (1:44:74) şi americanul Luke Hobson (1:44:79).